آمادگی برای دور دوم انتخابات/ پیش بینی 287 شعبه اخذ رای – خبرگزاری تفریحبار | اخبار ایران و جهان

آمادگی برای دور دوم انتخابات/ پیش بینی 287 شعبه اخذ رای - خبرگزاری تفریحبار | اخبار ایران و جهان

خبرگزار، تفریحبار، گروه استان ها- سمیه محمدی: 21 اردیبهشت ماه دور دوم انتخابات در حوزه بیرجند، درمیان و خوسف برگزار خواهد شد.

این دوره از انتخابات بین دو نفر از کاندیداهایی که در دور گذشته بیشترین رای را آوردند ولی موفق نشدند یک پنجم کل آرا را از آن خود کنند برگزار می شود.

گفتنی است با برگزاری این دوره پرونده نمایندگان استان در این مرحله از انتخابات بسته و نمایندگان منتخب مردم استان خراسان جنوبی مشخص خواهند شد و به مجلس شورای اسلامی راه می یابند.

در همین زمینه علی فاضلی فرد، فرماندار بیرجند در گفت وگو با خبرنگار تفریحبار اظهارکرد: خوشبختانه مردم استان با مشارکت عالی مرحله قبلی انتخابات را پشت سر گذاشتند.

وی تصریح کرد: خراسان جنوبی به عنوان دومین استان کشور در زمینه مشارکت مردم در انتخابات بوده که این از افتخارات مردم این خطه است.

فرماندار بیرجند گفت: از چهار حوزه انتخابی که در انتخابات مجلس در خراسان جنوبی داشته ایم در سه حوزه در مرحله اول، کاندیداها 20 درصد آرا را کسب کردند و در همه حوزه ها به جز حوزه انتخابیه بیرجند، درمیان و خوسف نمایندگان و منتخبان مردم به مجلس راه پیدا کردند.

فاضلی فرد افزود: در حوزه انتخابیه شهرستان های بیرجند درمیان و خوسف به واسطه رقابت شدیدی که بین 33 کاندیدا وجود داشت هیچکدام از این کاندیداها نتوانستند یک پنجم کل آرا را کسب کنند لذا انتخابات بین دو نفر از کاندیداهایی که بیشترین آرا را آوردند یعنی آقایان سید حسن هاشمی و مولوی علی حقیقی به دور دوم کشیده شد.

وی با اشاره به اینکه 21 اردیبهشت ماه شاهد برگزاری دور دوم انتخابات در حوزه انتخابیه بیرجند، درمیان و خوسف خواهیم بود، یادآور شد: قطعاً مردم عزیزمان آن تعهدی را که همراه با شعور سیاسی دارند با همان مشارکت بالای دوره قبل، در این دوره در پای صندوق های رای حاضر خواهند شد.

پیش بینی شعب سیار اخذ رای

فرماندار بیرجند گفت: انتخابات استان در 21 اردیبهشت ماه کامل خواهد شد و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی مشخص خواهد شد.

فاضلی فرد با اشاره به اینکه برای اخذ رای مردم در مرحله قبل 21 درصد شعب اخذ رای در حوزه انتخابی بیرجند، در میان و خوسف افزایش داده شد، بیان داشت: خوشبختانه وضعیت خوبی داشته ایم فقط مشکلی که به وجود آمد این بود که در دو سه شعبه به دلیل استقبال بی نظیر رای دهندگان و با توجه به اینکه ارایه مدرک حذف شد در خوابگاه های دانشجویان و زندانیان لزومی به ارایه مدرک رسمی وجود نداشت به صرف اینکه کد ملی آنها از سامانه هویت تشخیص داده می شد و تاییدیه از سامانه اخذ می گردید این افراد می توانستند رای بدهند به همین دلیل حجم زیادی از رای دهندگان وجود داشتند.

فرماندار بیرجند گفت: پیش بینی شده است در این مرحله دو صندوق سیار هم اضافه شوند، آمادگی لازم برای برگزاری انتخاباتی پرشور و با نشاط وجود دارد و همه شرایط مهیا است.

فاضلی فرد بیان داشت: طبق ماده 13 قانون این انتظار وجود دارد که همه دستگاه ها همکاری کنند.

287 شعبه اخذ رای در حوزه انتخابیه بیرجند، درمیان و خوسف

وی با اشاره به اینکه برای این مرحله از انتخابات برای حوزه انتخابیه بیرجند، درمیان و خوسف 287 شعبه اخذ رای پیش بینی شده که 145 شعبه آن شهری 142 شعبه روستایی است، یادآور شد: از مجموع شعب 167 شعبه ثابت و 120 شعبه نیز سیار هستند.

فرماندار بیرجند با بیان اینکه پیش بینی شده از 1400 نفر دست اندرکار به عنوان اعضای شعبه در حوزه انتخابیه شهرستان بیرجند، مشغول اخذ رای باشند، افزود: همچنین پیش بینی شده بین 7 تا 9 نفر اعضای شعبه و کاربران باشند، یک نفر نماینده فرماندار به عنوان مدیر شعبه، یک نفر بازرس وزارت کشور، 3 تا 5 نفر نیز ناظرین شورای نگهبان، دو تا چهار نفر هم بر اساس موقعیت شعبه محافظین صندوق هستند که همکاری خواهند کرد و یک نفر تا سه نفر هم نیروی راننده که به بحث نقلیه این دوره از انتخابات کمک کرده و حضور خواهند داشت.

وی اضافه کرد: در دور دوم انتخابات دیگر درصد اهمیت ندارد و هر کدام از کاندیداهایی که بیشترین رای را بیاورند به عنوان نماینده مردم وارد مجلس خواهد شد.

فرماندار بیرجند موضوع مشارکت مردم را کلید واژه شعار امسال دانست و تصریح کرد: اهمیت موضوع اقتصادی به عنوان چندمین سالی است که مقام معظم رهبری بر آن تاکید داشتند و ششمین سال متوالی که تاکید ایشان بر موضوع تولید بوده آن هم با توصیه در مشارکت مردم است.

فاضلی فرد ادامه داد: حقیقتاً مشارکت مردم در بسیاری از جاها مشکل گشا بوده و هرجا که به مردم تکیه شده تجربه نشان داده موفق شده ایم.

وی بیان داشت: در مرحله قبلی انتخابات با وجود شرایط بد آب و هوایی و یخبندان بودن بسیاری از مسیرها شاهد همکاری خوب مردم بودیم.

81 نقطه شهری برای تبلیغات کاندیداها

فرماندار بیرجند با اشاره به اینکه تقویم اجرایی انتخابات در مرحله دوم 21 فروردین شروع شده و یک ماه زمان این تقویم اجرایی است، گفت: تبلیغات رسمی کاندیداها از ساعت 8 صبح روز پنجشنبه سیزدهم اردیبهشت ماه آغاز و تا یک روز قبل از برگزاری انتخابات یعنی 8 صبح بیستم اردیبهشت ماه تبلیغات مجاز آنها ادامه داشته و زمان دارد، کاندیداها نیز در چهارچوب قانون می توانند تبلیغات مجاز را همانند انتخابات دوره قبل انجام دهند.

وی از کاندیداهای این دوره از انتخابات و طرفدارانشان خواست تا در چهارچوب قانون حرکت کنند.

فرماندار بیرجند گفت: در سطح شهر 81 نقطه با همکاری شهرداری برای تبلیغات کاندیداهای این دوره از انتخابات پیش بینی شده که این مکان ها به صورت رایگان در اختیار این نامزدها قرار خواهد گرفت و می توانند آثار تبلیغاتی مجاز خود را در آنجا نصب کنند.

وی ادامه داد: سایر ظرفیت های تبلیغاتی این سه شهرستان و کل حوزه شناسایی شده و به تایید هییت تبلیغات در انتخابات در استانداری رسیده و این ظرفیت های تبلیغی به هر دو کاندیدا اعلام شده است.

فرماندار بیرجند اضافه کرد: علاوه بر این ها هر آنچه را هییت نظارت بر انتخابات مصوب کند اعم از بیلبوردها و اماکن دیگر تبلیغاتی در این حوزه انتخابیه می تواند مورد استفاده کاندیداها قرار گیرد.

فرماندار بیرجند عنوان کرد: آثار تبلیغاتی در هر ابعادی که باشد در محل ستاد مانعی ندارد اما در سایر اماکن به غیر از ستاد آثار تبلیغاتی حداکثر باید 100 در 70 سانتی متر باشد.

فاضلی فرد در رابطه با نقاط روستایی صعب العبوری که هنوز ارتباط اینترنتی ندارند برای برگزاری انتخابات گفت: مسیر خط 3 صندوق طوری تعریف شده که در ابتدای شروع به کار در روستاهای مستقر هستند که آنتن دهی دستگاه احراز هویت برخط بوده و ارتباط با سامانه ها برقرار است در این بین اگر چند روستای کوچک ارتباط نداشته باشند به صورت آفلاین رای آنها اخذ می شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آمادگی برای دور دوم انتخابات/ پیش بینی 287 شعبه اخذ رای – خبرگزاری تفریحبار | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آمادگی برای دور دوم انتخابات/ پیش بینی 287 شعبه اخذ رای – خبرگزاری تفریحبار | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.