آمریکای بی دفاع در مقابله با پهپادها

اعضای کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا در مقاله ای به شرح ضعف های متعدد ارتش این کشور در برابر پهپادهای جدید پرداخته و ابراز نگرانی کردند که حملات اخیر به سرزمین های اشغالی، این بار علیه خاک آمریکا انجام شود.

به گزارش تفریحبار، «جک رید» رییس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا و «راجر ویکر» عضو ارشد این کمیته مقاله خود را با اشاره به ماجرای بالون چینی آغاز کردند که در سال میلادی گذشته خبرساز شد.

بر اساس این گزارش که در روزنامه «واشنگتن پست» منتشر شده، در سال میلادی گذشته آمریکا شاهد نفوذ یک بالون تجسسی چین به این کشور بود، بالونی که جنجال بسیاری به پا کرد و در نهایت توسط یک جنگنده آمریکایی ساقط شد.

بعدها مشخص شد که این بالون مانند نوک یک کوه یخ بوده و ضعف های آمریکا در این مسیله عمیق تر و به مراتب بیشتر از این ها است. از آن زمان تا امروز چندین پرنده دیگر شناسایی شده و گزار

ش های اخیر حکایت از آن دارند که آمریکا با نفوذ هزاران شی پرنده مواجه شده است. بر اساس گزارش ها، بیشتر این موارد را سامانه های پروازی کوچکی تشکیل می دهند که در ارتفاع پایین پرواز می کنند.

پایگاه های بی دفاع آمریکا در منطقه در برابر پهپادها
نیروهای آمریکایی در حال جمع آوری لاشه بالون چینی

به گزارش واشنگتن پست، این پرنده ها به چالش بزرگی برای پدافندهای هوایی ایالات متحده بدل شده اند. آن ها نه تنها در بعضی موارد برنامه پروازهای تجاری را مختل کرده اند، بلکه بر فراز تاسیسات نظامی و هسته ای آمریکا هم رویت شده اند، از جمله پایگاه های نیروی هوایی «لنگلی» و «وایتمن» در «ویرجینیا» و «میسوری» و همچنین سایت های آزمایش موشکی آمریکا در غرب ایالات متحده.

نظامیان آمریکایی مستقر در خارج از مرزهای این کشور هم با ضعف سامانه های راداری آمریکا در تشخیص این پرنده های بدون سرنشین دست وپنجه نرم می کنند مخصوصاً در غرب آسیا. در سال میلادی جاری سه سرباز آمریکایی در اردن توسط یکی از همین پرنده ها کشته شدند. این سامانه ها به یک چالش امنیتی بزرگ برای ارتش آمریکا بدل شده و پنتاگون ابزار خاصی برای مقابله با آن ندارد.

بر اساس این گزارش، آمریکا دچار فقدان در سامانه های شناسایی پهپاد است و در این زمینه به رادارهایی متکی است که در دوران جنگ سرد و برای شناسایی هواپیماهای بزرگ استفاده می کرد. ازاین رو، امروزه این سامانه ها در ارتفاع های خیلی زیاد یا خیلی کم توانایی شناسایی و رهگیری پهپادهای کوچک را ندارند.

همچنین به اذعان اعضای کمیته نیروهای مسلح آمریکا، در داخل خاک این کشور هم سامانه ها تنها می توانند هواپیماهای تجاری را شناسایی کنند. در این گزارش آمده است: «تقریباً هیچ یک از پایگاه های نظامی داخلی ما حسگرهای لازم برای شناسایی پهپادهای کوچک را ندارند.»

پایگاه های بی دفاع آمریکا در منطقه در برابر پهپادها
پهپاد مقاومت عراق

بااین حال، این مقامات اذعان کردند که حتی در صورت نصب سامانه های راداری توانمند برای شناسایی این پهپادها، باز هم آمریکا با مشکل دیگری مواجه است؛ یعنی تعدد نهادهای نظامی و انتظامی در این کشور. در این گزارش آمده است: «هر گاه یک پهپاد کوچک شناسایی می شود، نهادهای مختلف مانند وزارت دفاع، وزارت دادگستری، وزارت امنیت داخلی و اداره هوانوردی فدرال آمریکا تشکیل جلسه می دهند تا تعیین کنند کدام نهاد باید به این مسیله رسیدگی کند.»

نویسندگان این گزارش همچنین با اشاره به اینکه هیچ یک از پایگاه های آمریکا در خارج از مرزهای این کشور توان مقابله با پهپادها را ندارند، اظهار کردند: «گام بعدی این است که توان دفاعی پایگاه های نظامی خارجی خود را در برابر تهاجم پهپادهای کوچک، به میزان چشمگیری افزایش دهیم.»

اعضای کمیته نیروهای مسلح آمریکا همچنین در این گزارش اذعان کردند: «پهپادها برای دشمنان ما راهی ارزان و مرگبار برای نفوذ به سامانه های پدافند هوایی پیچیده و چندلایه است. نباید فکر کنیم این چالش به آسمان عراق و اسراییل محدود می شود؛ بلکه این تهدید می تواند خیلی زود متوجه ایالات متحده هم باشد… دشمنان آمریکا در حال به روزرسانی پهپادهای خود هستند؛ حال آنکه تجهیزات ضدپهپادی ما هنوز ناکارآمد هستند.»

پایان خبر تفریحبار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آمریکای بی دفاع در مقابله با پهپادها" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آمریکای بی دفاع در مقابله با پهپادها"، کلیک کنید.