آیفون ریفربیش شده چیست و با مدل آکبند چه تفاوتی دارد؟

آیفون ریفربیش شده چیست و با مدل آکبند چه تفاوتی دارد؟

از آن جا که تولید آیفون 13 پرو و 13 پرو مکس متوقف شده، تقریبا می توان گفت که تمام گوشی هایی که تحت عنوان آیفون 13 پرو و 13 پرو مکس نو به فروش می رسند در واقع ریفربیشد هستند و با چک کردن یک سری مشخصات می توان به راحتی متوجه این موضوع شد. با این وجود بعضی فروشندگان سودجو ریفربیشد بودن این گوشی ها را به اطلاع خریدار نمی رسانند و آن ها را با قیمت گوشی آکبند به فروش می رسانند. حالا سوال اینجاست که اصلا آیفون ریفربیش شده چیست و چه تفاوتی با آیفون آکبند دارد؟ آیا می توانیم به خرید یک آیفون ریفربیشد اعتماد کنیم؟

آیفون ریفربیش شده چیست؟

آیفون ریفربیش شده (Refurbished iPhone) دستگاهی است که به دلایل مختلف توسط خریدار به نمایندگی های شرکت اپل مرجوع شده، اما اپل یا شرکت های تحت قرارداد آن، پس از بازبینی کامل دستگاه و رفع نقایص، گوشی را مجددا به عنوان دستگاه سالم بسته بندی کرده و این بار با قیمتی پایین تر روانه بازار می کنند.

در ابتدا، باید تفاوت بین دستگاه های «دست دوم» و «ریفربیش شده» را درک کنیم. یک آیفون دست دوم ممکن است بدون هیچ گونه بازسازی یا بازبینی به کاربر فروخته شود، در حالی که یک آیفون ریفربیش شده تحت فرآیندهای کنترل کیفیت کارخانه قرار گرفته و غالباً با گارانتی ارایه می شود. این امر به مشتریان اطمینان می دهد که دستگاهی که خریداری می کنند، عاری از هرگونه نقص فنی بوده و تجربه ای مشابه خرید یک دستگاه نو را به آن ها ارایه می دهد.

در واقع آیفون ریفربیش شده آیفونی بوده که تحت نظارت کارخانه سازنده، مشکلات و نواقصش برطرف شده و پس از بسته بندی مجدد (و با علامتی برای مشخص بودن این موضوع) دوباره روانه بازار شده است و گوشی تقلبی نیست. فرآیند ریفربیش کردن شامل چندین مرحله است. ابتدا، اپل دستگاه های مرجوعی یا کارکرده را از نظر فیزیکی بررسی می کند تا هرگونه آسیب ظاهری شناسایی شود. سپس، تمامی قطعات داخلی مورد آزمایش قرار می گیرند و قطعات معیوب یا فرسوده با قطعات اصلی جایگزین می شوند. در این زمینه باید اشاره کنیم که این فرآیند گاهی اوقات توسط خود شرکت اپل صورت می گیرد، در غیر این صورت، شرکت های ثالث تحت نظر اپل انجام این کارها بر عهده می گیرند و بر همین اساس نیز دسته بندی شده و به فروش می رسند.

روش تشخیص آیفون ریفربیش شده (ریفربیشد Refurbished)

برای این که آیفون ریفربیش شده را تشخیص دهیم کافی است به مدل نامبر (شماره مدل) آن توجه کنیم. در حقیقت اگر یک آیفون از نوع ریفربیش شده باشد، پسوند خاصی در مدل نامبر آن دیده می شود که این موضوع را به طور واضح و شفاف برای کاربران مشخص می کند. هر گوشی آیفون دارای یک مدل نامبر مخصوص به خود است که می توانید آن را در تنظیمات دستگاه از طریق مسیر (Settings > General > About > Model) بیابید. دستگاه هایی که مدل نامبر آن ها با حرف M شروع می شوند، نشان می دهند که این گوشی کاملاً نو و آکبند است. دستگاه هایی که ریفربیش شده هستند با حروف F یا عدد 5 شروع می شوند که هر کدام از آن ها معنی خاصی نیز دارند که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

آیفون ریفربیش شده دارای مدل نامبر با حرف F

این دسته از آیفون های ریفربیش شده معمولاً دارای مشکلات نرم افزاری بوده اند. خود شرکت اپل مشکل این آیفون ها را برطرف کرده و به صورت نات اکتیو همراه با گارانتی 1 ساله آن ها را در بازار با قیمتی کمتر به فروش می رساند.

آیفون ریفربیش شده دارای مدل نامبر با عدد 5L

این دسته از آیفون های ریفربیش شده توسط خود شرکت اپل تعمیر نمی شوند، بلکه اپل انجام این کار را به عهده شرکت های تحت قراردادش می سپارد. در نهایت این دسته از گوشی ها پس از تعمیر با نظارت شرکت اپل به صورت نات اکتیو در اختیار کاربران قرار می گیرند.

آیفون ریفربیش شده دارای مدل نامبر با عدد 5C

این دسته از گوشی های ریفربیش شده توسط اپل به یک سری شرکت های دیگر فروخته می شوند و اپل در واقع روی فرآیند تعمیر آن ها هیچ نظارتی ندارد. در نهایت، این شرکت ها این گوشی های آیفون را تعمیر کرده و برای فروش روانه ی بازار می کند. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که گوشی های دارای مدل نامبر با عدد 5C به صورت اکتیو شده به فروش می رسند.

انواع آیفون های ریفربیش شده
M آیفونی که خریداری کرده اید، کاملاً نو و جدید است.
F آیفون شما توسط شرکت اپل ریفربیش شده و نات اکتیو است.
5L آیفون شما توسط شرکت تحت قرارداد اپل ریفربیش شده و به صورت نات اکتیو است.
5C آیفون شما توسط شرکتی غیر از اپل و شرکت های تحت قراردادش ریفربیش شده و به صورت اکتیو است.

در حال حاضر خرید آیفون های ریفربیش شده در برخی سایت های ایرانی امکان پذیر است. اما سوال اینجاست که این آیفون ها از چه نوعی هستند و آیا می توان به خرید آن ها اعتماد کرد؟

آیفون های ریفربیش شده با پارت نامبر F که به راحتی در فروشگاه های آنلاین یافت می شوند، توسط خود شرکت اپل عیب یابی و ریفربیش شده و به صورت نات اکتیو در بازار و با قیمتی کمتر از گوشی کاملا نو و آکبند به فروش می رسد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آیفون ریفربیش شده چیست و با مدل آکبند چه تفاوتی دارد؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آیفون ریفربیش شده چیست و با مدل آکبند چه تفاوتی دارد؟"، کلیک کنید.