افزایش انتقال باکتری های مقاوم به دارو از جوامع انسانی به طبیعت

افزایش انتقال باکتری های مقاوم به دارو از جوامع انسانی به طبیعت

گروهی از متخصصان در موسساتی از جمله دانشگاه «هوکایدو»ی ژاپن می گویند بنابر نتایج یک مطالعه گسترده، باکتری های مقاوم به دارو ممکن است از جامعه انسانی به محیط های آبی و حیات وحش منتقل شوند و این متخصصان خواستار اقدامات پیشگیرانه فوری در این زمینه شدند.

به گزارش تفریحبار، باکتری هایی که به آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند هم در ژاپن و هم در خارج از کشور به یک مشکل جدی تبدیل شده اند.

متخصصان می گویند باکتری های مقاوم به دارو به دلیل استفاده بیش از حد یا استفاده نادرست از آنتی بیوتیک ها به طور فزاینده ای شیوع پیدا می کنند از جمله در بیمارانی که مصرف داروها را بدون در نظر گرفتن دستورالعمل تجویز شده توسط پزشک متوقف می کنند در حالی که میکروب ها در بدن آنها باقی می مانند.

تمرکز تحقیقات این گروه بر کلون E.coli ST131 بود که مقاومت آنتی بیوتیکی بالایی دارد.

طی این مطالعه، ST131 را از نمونه های آب دریاچه و رودخانه و همچنین مدفوع حیوانات در حیات وحش از جمله راکون ها و گوزن ها که در استان هایی از جمله «گیفو» و «شیگا» گرفته شده بود به مدت شش سال تا سال 2021 جدا کردند. سپس محققان ویژگی های ژنتیکی آنها را تجزیه و تحلیل کردند.

آنها همچنین ST131 مشتق شده را که از نمونه های ادرار افراد در همان منطقه به دست می آمد، تجزیه و تحلیل کردند تا آنها را با پس زمینه ژنتیکی نمونه های مشتق شده از محیط زیست مقایسه کنند.

آنالیزها حاکی از شباهت ژنتیکی نزدیک بین ST131 انسان و محیط های آبی و حیات وحش است که نشان دهنده گسترش احتمالی باکتری از جامعه انسانی به محیط طبیعی است.

به گزارش شبکه تلویزیون ملی ژاپن (NHK)، این گروه می گوید این اولین بار در ژاپن است که گسترش باکتری های مقاوم به دارو بر اساس اطلاعات ژنتیکی آنها نشان داده شده است.

این متخصصان همچنین هشدار می دهند اگر اقداماتی انجام نشود، باکتری های مقاوم به دارو می توانند بیشتر در طبیعت گسترش پیدا کنند و سپس از حیوانات به مردم بازگردند و باعث شیوع بیماری های عفونی جدید شوند.

«ساتو تویوتاکا»، دانشیارِ دانشکده تحصیلات تکمیلی دامپزشکی دانشگاه هوکایدو در این باره گفت که در مطالعات آتی می خواهد شناسایی کند چگونه باکتری های مقاوم به دارو از مردم به طبیعت پخش می شوند و چگونه می شود از گسترش آنها جلوگیری کرد.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) در بیانیه های پیشین خود بارها تاکید کرده است مقاومت ضدمیکروبی یکی از مهمترین تهدیدات بهداشت عمومی و توسعه جهانی است.

این سازمان و سایر نهادهای بهداشتی می گویند باکتری های مقاوم به ضدمیکروب ها مسیول حدود 1.27 میلیون مرگ و میر جهانی در سال 2019 بوده اند و اگر تدابیری اتخاذ نشود، ممکن است تا سال 2050 باعث مرگ 10 میلیون نفر در سال شود.

پایان خبر تفریحبار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "افزایش انتقال باکتری های مقاوم به دارو از جوامع انسانی به طبیعت" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "افزایش انتقال باکتری های مقاوم به دارو از جوامع انسانی به طبیعت"، کلیک کنید.