انتشار مقاله استاد دانشگاه شریف در مجله معتبر انجمن فیزیک آمریکا

انتشار مقاله استاد دانشگاه شریف در مجله معتبر انجمن فیزیک آمریکا

مقاله عضو هییت علمی دانشکده مهندسی و علم مواد دانشگاه صنعتی شریف و تیم تحقیقاتی همراهش در معتبرترین مجله انجمن فیزیک آمریکا منتشر شد.

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری تفریحبار،  مقاله مصطفی کرمی، استادیار دانشکده مهندسی و علم مواد دانشگاه صنعتی شریف و تیم تحقیقاتی همراهش، با عنوان”استحاله فازی مارتنزیتی بدون اتلاف انرژی پس از چندین میلیون سیکل سوپرالاستیک ” در مجله معتبر فیزیکال ریویو لترز PRL به صاحب امتیازی انجمن فیزیک آمریکا منتشر شد.

در این پژوهش که با همکاری پژوهشگرانی در دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ (HKUST) و آزمایشگاه ملی لارنس برکلی (Lawrence Berkeley National Lab) به انجام رسیده است؛ آلیاژ حافظه داری فرآوری شده که قابلیت تغییرشکل استثنایی را حتی پس از تحمل 10 میلیون سیکل سوپرالاستیک از خود نشان می دهد. این دستاورد دریچه جدیدی را درباره طبیعت بنیادین استحاله های مارتنزیتی فعال شونده با تنش باز می کند و یکی از چالش های مهم در دستیابی به عمر خستگی بالا تحت تنش های کششی چند میلیون سیکلی را برطرف می کند.

چنین مواد حافظه داری با عمر خستگی بالا می توانند به طور گسترده در کاربرد های مختلفی مانند استنت ها، ایمپلنت های پزشکی، میکرونوسانگر ها و دستگاه های خنک کننده حالت جامد مورد استفاده قرار گیرند.

این گروه پژوهشی دریافته اند که استحاله مارتنزیتی بروز کرده در این آلیاژ حافظه دار حتی پس از تحمل چندین میلیون سیکل مینیمم هیسترزیس را بدون لغزش یا عیوب ساختاریِ مشخص از خود نشان می دهد. همچنین در این پژوهش از شرایط فوق سازگاری (supercompatibility conditions) به عنوان مکانیزم حاکم بر چنین رفتار ایده آلی یاد شده است.

کرمی و همکارانش با تشریح مکانیزم حاکم بر این رفتار حایز مینیمم هیسترزیس، توانستند مسیر نوینی را در طراحی آلیاژ های مارتنزیتی پیشرفته با عمر خستگی بالا باز کنند. در نتیجه، کاربرد این آلیاژ های حافظه دار به عنوان مواد با عمر خستگی بالا می تواند در دستگاه های مورد استفاده در علوم پزشکی و انرژی گسترش یابد.

گفتنی است، مجله Physical Review Letters (PRL) یکی از معتبرترین مجلات جهان با شاخص اچ-ایندکس 700 (رتبه دهم در میان مجلات در تمام حوزه های علمی در نظام رتبه بندی SJR) است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "انتشار مقاله استاد دانشگاه شریف در مجله معتبر انجمن فیزیک آمریکا" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "انتشار مقاله استاد دانشگاه شریف در مجله معتبر انجمن فیزیک آمریکا"، کلیک کنید.