اگر بر فراز زمین لرزه پرواز کنید، چه اتفاقی می افتد؟

اگر بر فراز زمین لرزه پرواز کنید، چه اتفاقی می افتد؟

 اگر درحال پرواز با هواپیما در ارتفاع تقریبا 10 کیلومتری باشید و زمین لرزه رخ دهد، آیا از آسیب های آن در امان خواهید بود؟ پاسخ به این سوال پیچیده است.

به گزارش تفریحبار، به نقل از مجله تفریحبار، آیا تابه حال به این موضوع فکر کرده اید که اگر هنگام وقوع زمین لرزه ای بزرگ در هواپیمای مسافربری در آسمان باشید، چه اتفاقی می افتد؟ مطمینید که آنقدر بالا خواهید بود که چیزی را احساس نکنید؟ خوب این موضوع به چند عامل بستگی دارد.

ممکن است بعید به نظر برسد، اما بسته به موقعیت ممکن است چند پیامد زلزله وجود داشته باشد که موجب مشکلاتی برای پرواز شود. اما پیش از پرداختن به این موضوع، بد نیست ارتباط بین اتمسفر و زمین را بررسی کنیم.

آتیلا کمجاتی، دانشمند آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا در وب سایت ناسا توضیح می دهد، وقتی زمین می لرزد، موجب امواج اتمسفری کوچکی می شود که می توانند تا یونوسفر منتشر شوند. یونوسفر منطقه ای است که می تواند تا هزار کیلومتری بالای سطح زمین گسترش داشته باشد. به این ترتیب، زلزله می تواند موجب اختلالات جوی شود، اما آیا این اختلالات می تواند روی هواپیما نیز تاثیر بگذارد؟

وقتی زمین لرزه رخ می دهد، امواج لرزه ای را به شکل امواج فشاری (امواج پی) و امواج برشی (امواج اس) آزاد می کند. درحالی که امواج اس فقط می توانند در محیط جامد حرکت کنند، امواج پی می توانند به محیط های دیگری مانند مایع یا گاز منتقل شوند.

امواج پی می توانند با ورود به اتمسفر به امواجی صوتی تبدیل شوند که معمولا زیر 20 هرتز هستند و خارج از محدوده ی درک شدنی برای انسان قرار دارند. صدایی که در این محدوده قرار می گیرد، به عنوان فروصوت شناخته می شود.

هرچه امواج پی مسافت بیشتری را در هوا طی کنند، ضعیف تر می شوند. این فرایند که تضعیف نامیده می شود، همان فرایندی است که موجب می شود هرچه از اجسام فاصله بگیرید صدای آن ها کمتر شود. تضعیف همچنین همان فرآیندی است که طی آن وقتی نور خورشید از لایه های جو یا محیط های دیگر مانند اقیانوس عبور می کند، ضعیف می شود. به همین دلیل، هواپیمایی که برفراز زلزله حرکت می کند، تاثیر ارتعاشات زیر را احساس نمی کند.

زمانی که امواج پی از میان سنگ و سپس هوا عبور می کنند، درنهایت به حدی ضعیف می شوند که صدا و حرکت خود هواپیما برای آن غلبه می کند. بااین حال، هواپیماها هنگام وقوع زلزله از کل خطرات در امان نیستند. مشکلات پیش روی هواگردها از نوع دیگری است و به ناوبری و ایمنی مربوط می شود.

در سال 2018 کاربری به نام ران واگنر که ادعا می کرد خلبان و مهندس هوافضای نیروی هوایی آمریکا است، در وب گاه پرسش و پاسخ کورا به این سوال پاسخ داد که آیا زلزله روی هواپیمایی که در ارتفاع پرواز می کند، تاثیر می گذارد؟

براساس گزارش واگنر، او طی زلزله ای که کنترل ترافیک هوایی را مختل کرده بود، در هواپیمایی در آسمان بود. زلزله موجب قطع برق ایستگاه کنترل شد و این اتفاق، بروز مشکلاتی را در ابزارهای ناوبری هواپیما و همچنین توانایی آن در برقراری ارتباط در پی داشت. قطع برق همچنین به این معنی بود که کنترل ترافیک هوایی سیگنال رادار را از دست داد، بنابراین نمی توانست هواپیمای واگنر را پیدا کند. بااین حال، همه این مسایل کوتاه مدت بودند و با فعالیت برق اضطراری پایگاه زمینی، مشکل حل شد.

در بیشتر موارد، ایستگاه های کنترل ترافیک هوایی دارای ژنراتورهای اضطراری کافی برای چنین موقعیت هایی هستند. آن ها همچنین برنامه های کنترلی برای رویدادهای خاص تهیه کرده اند که مشخص می کند در مواردی مانند فوران آتشفشان، ریزش مواد رادیواکتیو، اقدامات تروریستی و البته زمین لرزه چه باید کرد.

بنابراین، اگر در هنگام پرواز با هواپیما متوجه شدید، زمین لرزه ای روی زمین رخ داده است، جای کمی برای نگرانی وجود دارد. در بیشتر موارد، تا زمانی که به سطح زمین بازنگردید، نمی دانید زلزله رخ داده است.

پایان خبر تفریحبار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اگر بر فراز زمین لرزه پرواز کنید، چه اتفاقی می افتد؟" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اگر بر فراز زمین لرزه پرواز کنید، چه اتفاقی می افتد؟"، کلیک کنید.