تامین 40 درصدی نیاز داخلی به دستگاه نوار قلب با محصول ایران ساخت

تامین 40 درصدی نیاز داخلی به دستگاه نوار قلب با محصول ایران ساخت

فناوران یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی و ساخت مستقل دستگاه الکتروکاردیوگراف 6 کاناله برای نخستین بار در کشور و دستگاه های سه کاناله، تک کاناله و دوازده کاناله شدند که علاوه بر تامین 40 درصدی نیاز داخلی کشور دستگاه های نوار قلب به صورت محدود هم به برخی کشورهای همسایه صادر می شوند.

جلال ردادی، رییس هیات مدیره این شرکت دانش بنیان در گفت وگو با تفریحبار، با بیان این که این شرکت در ادامه راه به منظور تکمیل سبد محصولات خود در حوزه الکتروکاردیوگراف، به تولید دستگاه های سه کاناله، تک کاناله و دوازده کاناله اقدام کرده است، اظهار کرد: همه دستگاه ها، مراحل تست بالینی و اخذ مجوز را از اداره کل تجهیزات پزشکی طی کرده اند و به بازار عرضه شده اند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین شرکت موفق به اخذ نشان CE برای همه محصولات سبد الکتروکاردیوگراف شده است. علاوه بر این موارد، شرکت موفق به اخذ رضایت مندی بالای 90 درصد مشتریان شده است.

امکان پردازش برخط سیگنال های نوار قلب فناوری محصول تولید داخل

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان درباره فناوری طراحی و ساخت این دستگاه های الکتروکاردیوگراف، توضیح داد: شرکت توانسته در زمینه فنی با پیاده سازی الگوریتم های نرم افزاری پردازش سیگنال، فیلترهای مناسب سیگنال ECG را در دستگاه پیاده سازی کند که قادرند به صورت برخط (Online) سیگنال را پردازش کنند.

ردادی با بیان این که این دستگاه سیگنال خروجی را با حداقل تغییر، نویز زدایی می کند، ادامه داد: همچنین در مدل های 6 کاناله و 12 کاناله، یک الگوریتم پیشرفته جهت اندازه گیری پارامترهای تشخیصی سیگنال ECG و تفسیر آن گنجانده شده که در تشخیص به پزشک متخصص کمک بسزایی می کند و شرکت با گنجاندن نمایشگر رنگی و صفحه لمسی در دستگاه ها امکان کاربری آسان دستگاه را فراهم کرده است.

نوآوری های دستگاه نوار قلب

وی، درباره نوآوری به کار گرفته شده در این دستگاه گفت: نظر به توسعه روزافزون قابلیت های جانبی دستگاه های خارجی و لزوم رقابت با آنها، شرکت همواره در حال بروزرسانی دانش فنی خود است. شرکت در حال حاضر بعضی قابلیت های به روز دستگاه های خارجی(ارتباط با شبکه های بیمارستانی، ذخیره سازی داده ها و ارسال به کامپیوتر، اندازه گیری و تفسیر پارامترهای ECG) را به بعضی محصولات اضافه کرده است و در حال حاضر نیز در دستگاه دوازده کاناله خود در حال پیاده سازی بعضی ویژگی ها نظیر ارتباط مستقیم با پرینتر لیزری، اضافه کردن فونت فارسی و اضافه کردن خروجی PDF است.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، درباره کیفیت محصولات این شرکت، گفت: در زمینه کیفیت، شرکت با پایش مداوم مشتریان و محصول اقدام به بهبود محصول و ارتقای آن و رفع نواقص احتمالی می کند. نکته جالب در بحث کیفیت محصولات این است که بیش از 90 درصد محصولات فروخته شده توسط شرکت حتی یک بار برای بحث خدمات فروش به شرکت ارجاع داده نشده اند که این امر نشان دهنده اهتمام شرکت به بحث کیفیت محصول است.

ردادی در خصوص عملکرد دستگاه و قابلیت ها و کاربردهای آن، توضیح داد: دستگاه الکتروکاردیوگراف(نوار قلب) به منظور ثبت فعالیت الکتریکی قلب استفاده می شود و قادر است با اتصال 10 رشته الکترود به نقاط مشخصی از بدن (دست ها، پاها و قفسه سینه)، این فعالیت را در قالب 12 سیگنال مختلف (6 سیگنال دو قطبی و 6 سیگنال تک قطبی) روی کاغذ حرارتی یا سایر خروجی ها تهیه کند.

وی ادامه داد: خروجی دستگاه الکتروکاردیوگراف برای پزشکان متخصص و اورژانس کاربرد دارد و نخستین قدم در مراجعه جهت تشخیص بیماری های قلبی، تهیه نوار قلب است. عموماً همه دستگاه های الکتروکاردیوگراف دارای رکوردر حرارتی (مشابه دستگاه فاکس یا پوز فروشگاهی) هستند. دستگاه های الکتروکاردیوگراف در صنعت بر مبنای تعداد کانال خروجی روی کاغذ حرارتی تقسیم بندی می شوند، برای مثال، دستگاه 6 کاناله، دستگاهی است که حداکثر قادر به ثبت 6 کانال همزمان روی کاغذ حرارتی است.

قیمت رقابتی محصولات این شرکت دانش بنیان با کیفیتی قابل قبول

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با بیان این که این شرکت در ابتدا تمرکز خود را بر ارایه محصول با کیفیت قابل رقابت با محصولات خارجی قرار داد، افزود: همچنین کوشید از نظر جنبه اقتصادی بر قیمت قابل رقابت با محصولات خارجی و خدمات پس از فروش با قیمت ارزان به عنوان مزیت رقابتی تاکید کند.

ردادی، گفت: در نتیجه در حال حاضر بیش از 10 هزار دستگاه از محصولات شرکت در سراسر ایران نصب شده است. گواه این امر نیز برنده شدن شرکت در مناقصات متعدد برگزار شده توسط هییت امنای صرفه جویی ارزی است. شرکت در حال حاضر سالانه حدود 40 درصد نیاز بازار ایران را تامین می کند. همچنین توانسته به صورت محدود صادرات به کشورهای عراق و سوریه داشته باشد.

طراحی و ساخت یک نمونه دستگاه نوار قلب برای ویزیت خانگی

وی با بیان این که محصولات الکتروکاردیوگراف جهت استفاده در مراکز درمانی پیش بینی شده اند، چرا که خروجی آنها صرفاً توسط پزشک متخصص قابل تفسیر است، افزود: با این وجود، شرکت به منظور سهولت کار جهت ویزیت خانگی، یکی از محصولات خود یعنی دستگاه الکتروکاردیوگراف تک کاناله را طوری طراحی کرده که به راحتی توسط پزشک خانواده یا پرسنل اورژانس قابل حمل باشد.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با بیان این که دستگاه های الکتروکاردیوگراف با برند مشهور بیش از 2500 دلار قیمت دارند، افزود: به عنوان مثال، دستگاه MAC2000 از شرکت GE که یکی از شرکت های پیشگام در تولید دستگاه های پزشکی است، قیمتی معادل 3000 دلار دارد، در حالی که این شرکت دانش بنیان توانسته است محصول مشابه را در حدود 700 دلار به مشتری عرضه کند. قیمت ارایه شده حتی از قیمت دستگاه های چینی که بعضاً به طور قاچاق وارد کشور می شوند، کمتر است.

ردادی تصریح کرد: این شرکت دانش بنیان در سال 1386 با هدف ارایه محصولات با کیفیت، قابل رقابت با نمونه خارجی و دارای قیمت مناسب تاسیس شد و فعالیت خود را با واردات لوازم جانبی مانیتور علایم حیاتی و تجهیزات بیهوشی و از سال 1388 تحقیق و توسعه روی دستگاه الکتروکاردیوگراف را آغاز کرد. شرکت در سال 1391 موفق به اخذ جواز ساخت از اداره کل تجهیزات پزشکی به عنوان نخستین تولیدکننده مستقل دستگاه الکتروکاردیوگراف 6 کاناله  شد.

پایان خبر تفریحبار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تامین 40 درصدی نیاز داخلی به دستگاه نوار قلب با محصول ایران ساخت" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تامین 40 درصدی نیاز داخلی به دستگاه نوار قلب با محصول ایران ساخت"، کلیک کنید.