تشریح جزییات «سند ملی سبک ملی پوشش ایرانی – اسلامی»

تشریح جزییات «سند ملی سبک ملی پوشش ایرانی - اسلامی»

رییس کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور درباره تصویب سند ملی سبک ملی پوشش ایرانی – اسلامی توضیحاتی ارایه کرد و گفت: هدف گذاری کمّی سند است که بیش از 30 درصد پوشاک مصرفی مردم متصل به ویژندهای (برند) متعهد و متخصص بومی و ایرانی باشد.

به گزارش تفریحبار، سید مجید امامی درباره این موضوع، اظهار کرد: بر اساس پیمایش ها و داده های مرکز آمار ایران در سال 1401، بیشترین مصارف فرهنگی خانوار ایران که طبعا نظام فرهنگی کشور دغدغه آن را دارد به حوزه پوشاک و ملزومات مربوط به آن اختصاص داشته زیرا پوشاک جزء نیازهای اساسی افراد است.

او تاکید کرد: درحالی 5.5 درصد از هزینه و مصارف فرهنگی خانوار ایرانی بر اساس این داده ها به حوزه پوشاک اختصاص دارد که نظام فرهنگی کشور در یک قرن گذشته اساسا نگاه فرهنگی به این موضوع نداشته است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی با اشاره به تصویب قانون «ساماندهی مد و لباس» در سال 1385، اظهار کرد: بر همان اساس دبیرخانه ای برای این مهم به تایید دولت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شکل گرفت، اما تصویب «سند ملی سبک ملی پوشش ایرانی – اسلامی» ذیل سند مهندسی فرهنگی کشور در شورای عالی انقلاب فرهنگی که روز گذشته انجام شد، جامع ترین و زنجیره وارترین متن راهبردی برای بیش از 20 دستگاه را دارد که توانسته به صورت دغدغه مند و علمی مسیله ساماندهی پوشاک را مدنظر قرار دهد.

تصویب اولیه سند ملی «سبک پوشش اسلامی – ایرانی»

او ادامه داد: اگر پوشاک ایرانی بپوشیم و شاخص های فرهنگی، دینی و اسلامی خود را در تولید، توزیع، مصرف و… ارتقا دهیم حتما بسیاری از چالش های موجود در نظم فرهنگی به ویژه در نسل نوجوان را نخواهیم داشت.

رییس کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، بیان کرد: در «سند ملی سبک ملی پوشش ایرانی – اسلامی» به نظام پوشاک به چشم فرصت نگاه شده است و علاوه بر تولید به مصرف کننده و حقوق فرهنگی او نیز توجه شده است. زنجیره تولید پوشاک با هدف گذاری کمّی به شکل کامل بررسی شده است.

امامی تاکید کرد: هدف گذاری کمّی این است که بیش از 30 درصد پوشاک مصرفی مردم متصل به ویژندهای (برند) متعهد و متخصص بومی و ایرانی باشد. البته بسیاری از مصارف دیگر ما هم باید ایرانی باشد.

او که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد با اشاره به اینکه واردات پوشاک دوخته شده از سال ها قبل ممنوع است، توضیح داد: ما می توانیم نیاز داخلی را برطرف کنیم؛ البته در عرصه طراحی، نگاه منفعل باید تبدیل به نگاه فعال شود و امیدواریم با «سند ملی سبک ملی پوشش ایرانی – اسلامی» که در آن مد به عنوان سبک پایداری از پوشش مورد توجه قرار گرفته است، بتوانیم این مصرف بزرگ فرهنگی کشور را ساماندهی کنیم.

پایان خبر تفریحبار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تشریح جزییات «سند ملی سبک ملی پوشش ایرانی – اسلامی»" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تشریح جزییات «سند ملی سبک ملی پوشش ایرانی – اسلامی»"، کلیک کنید.