درمان لوزه بزرگ را جدی بگیرید

درمان لوزه بزرگ را جدی بگیرید

آفتاب نیوز :

دکتر علیرضا موحدی درباره جراحی های لوزه، دلایل، عوارض و راه های پیشگیری از آن مواردی را مطرح کرد.

وی با اشاره به نقش لوزه در بدن اظهار کرد: لوزه ها بخش لنفاوی دفاعی بدن است که دفاع موضعی بخشی از بدن را برعهده دارند.

 این استاد دانشگاه با بیان اینکه تمام بخش سیستم دفاعی بدن را لوزه ها انجام نمی دهند و صرفا دفاع منطقه ای و موضعی کار لوزه است، توضیح داد: در مواردی پیش می آید که لوزه ها متورم می شوند، شایع ترین علت این مسیله عفونت های مکرر و محیط مناسب لوزه ها برای رشد میکروب باکتری است.

وی با بیان اینکه عوامل آلرژیک، استفاده از برخی غذاها، دارو ها و شرایط ایمنی بدن، می تواند منجر به بزرگ شدن لوزه ها شود اضافه کرد: البته در تمامی افراد بزرگ شدن لوزه ها مشکل آفرین نمی شود، ممکن است لوزه های فردی از حد معمول بزرگتر شده باشد، ولی هیچ مشکلی هم ایجاد نکند.

چه کسانی کاندید جراحی برداشتن لوزه هستند

دکتر موحدی ادامه داد: چنانچه تورم لوزه ها اختلالاتی در خواب ایجاد کند به این معنی که فرد نتواند به راحتی نفس بکشد، خرخر شبانه داشته باشد یا اینکه گلودرد مکرر داشته باشد یا در سال بیشتر از سه بار دچار عفونت چرکی و میکروبی ناحیه گلو شود که هر سه بار هم نیاز به مصرف آنتی بیوتیک باشد یا دچار گوش درد های مکرر شود، نیاز به بررسی توسط متخصص دارد.

متخصص گوش، حلق و بینی با بیان اینکه معمولا لوزه های متورم با لوزه سوم همراه است ادامه داد: محل لوزه های بزرگ در حفره دهانی و حلق است، ولی لوزه سوم کف جمجمه و پشت بینی قرار دارد، بنابراین این موضوع می تواند مشکلات تنفسی در ناحیه گوش برای بیمار ایجاد کند. 

وی یادآور شد: ایجاد مشکلات جدی در ناحیه گوش، حلق و گلو، عفونت های مکرر گوش و اختلال خواب از جمله مواردی است که باید توسط پزشک متخصص بررسی شود.

ردپای لوزه های بزرگ در روند رشد

دکتر موحدی اختلال در روند رشد را یکی دیگر از عوارض بزرگ شدن لوزه ها دانست و توضیح داد: فردی که نتواند از بینی نفس بکشد معمولا دچار کم اشتهایی هم می شود، یعنی تنفس از راه دهان، تنفس خشکی است که منجر به کاهش اشتها می شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به اینکه بزرگ شدن لوزه، همیشه نیاز به مداخلات جراحی ندارد خاطرنشان کرد: در برخی موارد با دارو درمانی، عفونت، نحوه نفس کشیدن، روند خواب کنترل و یا درمان می شود و نیاز به جراحی نیست، به شرط اینکه تنفس فرد، از راه بینی باشد و بیمار در طول شب راحت بخوابد، در این شرایط نیازی به جراحی نیست.

وی تاکید کرد: عفونت های مکرر، بدخوابی، خرخر شبانه و نهایتا اختلال رشد از مهمترین دلایلی است که فرد را کاندید جراحی برداشتن لوزه می کند.

سن مناسب برداشتن لوزه ها تا پنج سالگی است

دکتر موحدی درباره سن مناسب جراحی لوزه نیز توضیح داد: اگر فردی با دهان باز می خوابد، خرخر شبانه دارد و یا بیشتر از معمول دچار عفونت گلو می شود، چنانچه جراحی برداشتن لوزه ها دراو قبل از شکل گیری فک بالا و در سنین پایین یعنی حدود پنج سال باشد به مراتب بهتر است، چرا که با اختلالات دندانی و فکی مواجه نخواهد شد، ولی بعد از 10 سالگی، ضایعات و عوارض دهانی و فکی و همچنین اختلال رشد متوجه فرد است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا با برداشتن لوزه ها با عارضه هایی همراه است یا خیر؟ توضیح داد: تا زمانی که فرد با مشکلاتی که به آن اشاره شد مواجه نشده باشد، جراحی برداشتن لوزه برای او انجام نمی شود، بنابراین برداشتن لوزه صرفا با هدف درمان و همچنین پیشگیری از ایجاد مشکلات بعدی انجام می شود.

متخصص گوش، حلق و بینی دانشگاه تاکید کرد: لوزه سوم تا سن 10 سالگی آرام آرام تحلیل می رود و به عبارتی کوچکتر می شود، اما در صورت نادیده گرفتن آن تا سنین بالاتر از 10 سال خصوصا در مواردی که تفس را دچار مشکل کرده، قطعا اختلالات رشدی و فک به همراه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه اختلال در رشد فک نیز نیاز به درمان های اختصاصی دارد ادامه داد: لوزه سوم در سن 10 سالگی ممکن است به صورت کامل از بین برود، ولی عارضه هایی از جمله اختلال رشد، فک، بدشکلی صورت برای فرد باقی می ماند بنابراین نیازی نیست تا ده سالگی صبر کنیم که لوزه از بین برود چرا که این اقدام عارضه های بیشتر و همیشگی را به دنبال خواهد داشت.

دکتر موحدی با بیان اینکه جراحی برداشتن لوزه ها با تشخیص پزشک و برای افرادی که دچارعارضه هستند ضرورت دارد، یادآوری کرد: اگر این جراحی به موقع انجام شود عارضه ای برای بیمار ندارد، اما چنانچه دیرتر از موعد (بالاتر از 10 سال) انجام شود عملا فایده ای برای فرد نخواهد داشت ضمن اینکه سایر مشکلات رشدی، دهانی و فکی برای همیشه برای فرد باقی می ماند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "درمان لوزه بزرگ را جدی بگیرید" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "درمان لوزه بزرگ را جدی بگیرید"، کلیک کنید.