رشد مبادلات تجاری ایران و قطر در دو ماه نخست سال

رشد مبادلات تجاری ایران و قطر در دو ماه نخست سال

رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در قطر ضمن تاکید بر لزوم تقویت و تعمیق روابط تجاری ایران و قطر از رشد مبادلات تجاری دو کشوردر دو ماه نخست سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری تفریحبار از سازمان توسعه تجارت ایران، عباس عبدالخانی، از رشد مبادلات تجاری ایران و قطر در دو ماه نخست سال جاری خبر داد و گفت: بنا به گزارش آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، آمار مبادلات تجاری فی مابین ایران و قطر طی دو ماه نخست 1403 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 41 درصد رشد را تجربه کرده است.

به گفته وی؛ محصولات کشاورزی، مواد غذایی، آبزیان، خشکبار، فرش، مصالح ساختمانی و مواد معدنی در دسته مهم ترین اقلام صادراتی ایران به قطر جای می گیرند.

عبدالخانی با تاکید بر توسعه و گسترش سطح روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور، افزود: روابط سیاسی پایدار و دور از تنش بین ایران و قطر بستر مناسبی برای توسعه همکاری های اقتصادی و تجاری فراهم کرده که می توان از آن به عنوان فرصتی جهت هم افزایی و تعمیق روابط تجاری بهره برداری کرد؛ از آنجایی که رهبران سیاسی دو کشور بر لزوم تقویت روابط تجاری تاکید دارند این حمایت ها می تواند زمینه های همکاری های اقتصادی بین بخش های خصوصی ایران و قطر را ایجاد و شرکت ها و سرمایه گذاران دو کشور با اطمینان بیشتری به فعالیت های تجاری مشترک بپردازند.

رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در قطر با اشاره به مزیت همجواری و نزدیکی دوکشور، تصریح کرد: نزدیکی جغرافیایی می تواند هزینه های حمل و نقل را کاهش و زمان رسیدن کالا ها به مقصد را کوتاه کند و در نتیجه، تبادل کالا ها بین دو کشور سریع تر و اقتصادی تر انجام می شود.

عبدالخانی ضمن برشمردن ظرفیت ها و پتانسیل های بالای ایران در زمینه مواد غذایی و محصولات کشاورزی، توضیح داد: بازار قطر به این محصولات نیاز دارد و ایران می تواند به عنوان یک تامین کننده مطمین و پایدار وارد عمل شود. محصولات کشاورزی ایران به دلیل کیفیت بالا و نزدیکی مسافت، می تواند به راحتی سهم قابل توجهی از بازار قطر را تصاحب کنند و وابستگی این کشور به واردات از دیگر کشور ها را تقلیل بدهد.

وی بیان کرد: به نظر می رسد توسعه روابط اقتصادی و تجاری بین ایران و قطر می تواند به تنوع بخشی اقتصاد دو کشور کمک کند. ایران با تنوع منابع طبیعی و تولیدات کشاورزی، و قطر با داشتن بازار مصرفی پویا، می توانند مکمل یکدیگر در توسعه و گسترش روابط اقتصادی و تجاری باشند؛ از این رو، تلاش برای تعمیق و گسترش این روابط باید به عنوان یکی از اولویت های استراتژیک دو کشور در نظر گرفته شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رشد مبادلات تجاری ایران و قطر در دو ماه نخست سال" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رشد مبادلات تجاری ایران و قطر در دو ماه نخست سال"، کلیک کنید.