روزه دارهای کوچک را سورپرایز کنید

روزه دارهای کوچک را سورپرایز کنید

در ماه بندگی امسال برخی از خانواده ها یک روزه اولی هم در جمع شان داشتند که پا به پای اعضای خانواده رسم بندگی را به جا آورد.

به گزارش تفریحبار، به نقل از فارس، ماه مبارک رمضان به پایان رسید. خدا را شاکریم که یک ماه توفیق این را داشتیم که تمرین صبر و بردباری کنیم و مهمان سفره خدا باشیم. در این ماه مبارک خیلی از خانواده ها فرزند روزه اولی داشتند. 

گل پسر و گل دخترهایی که امسال روزه گرفتن بر آنها واجب شده بود. دخترها معمولا از 9 سالگی و پسرها معمولا از 15 سالگی به سن تکلیف می رسند و باید روزه های خود را کامل بگیرند. در این ماه بنده های پاک و معصوم خدا پای به پای والدین شان صبوری کردند و مقابل نفس شان ایستادند و توانسته اند با موفقیت وظیفه بندگی شان را در ماه رمضان انجام دهند. 

برای اینکه فرزندان از اولین روزه خود خاطره خوش و یک یادگاری داشته باشند، توصیه می شود، برای آنها یک هدیه تدارک ببینید و در روز عید فطر به آنها عیدی بدهید و این عید شیعیان را برای آنها تبدیل به یک خاطره خوب کنید. 

در این گزارش برایتان فلسفه هدیه دادن به روزه اولی ها را می گوییم و کمک تان می کنیم هدیه ای مناسب برای دلبندان تان تهیه کنید.

*چرا به روزه اولی ها هدیه بدهیم؟

هدیه به هر مناسبتی کودکان و نوجوانان را خوشحال می کند، اما هدیه روزه اولی ارزش معنوی بالایی دارد. با هدیه برای روزه دارهای کوچک برای آنها یک خاطره خوب از اولین سالی که توانسته است طعم ادای تکلیف و بندگی را به جا بیاورد، ایجاد کرده اید و اولین تجربه اش را به یادماندنی کرده اید. 

حجت الاسلام محمدی، کارشناس ارشد امور تربیتی، می گوید: «پدر و مادرها باید با ابتکار عمل، روزه داری را برای کودک یا نوجوان خود تجربه ای خوشایند کنند. به عنوان مثال برای روز عید فطر او هدیه ای شایسته در نظر بگیرند. برای افطار، کودک یا نوجوان را به اماکن مورد علاقه اش ببرند. اولین تجارب روزه گرفتن را به یادماندنی و جذاب کنند، چراکه اولین تجربه روزه گرفتن از مهمترین تجارب کودکان و نوجوانان است و باعث انس گرفتن بهتر کودک با روزه می شود. پس والدین باید بکوشند که اولین تجربه روزه را جذاب کنند».

*هدیه چه تاثیری بر روزه دارهای کوچک می گذارد؟

تجربه روزه داری خودتان را به یاد بیاورید. روزها و سال های اولی که به جمع روزه داران پیوستید. با اینکه سخت بود، اما توانستید از پس آن بربیایید و اگر خانواده و اطرافیان برایتان هدیه ای خریداری کرده یا تشکر ویژه ای کرده بودند، هنوز هم در یادتان ماندگار شده است و چه احساس غرور بندگی به شما دست داد؟ دقیقا اولین روزه داری برای فرزندتان هم تجربه بسیار باشکوه و متفاوتی است. پس شما هم بیایید برای اولین تجربه روزه اولی تان جشن بگیرید، هدیه بدهید و از فرزندتان تشکر کنید. کارشناسان تربیتی معتقدند، افرادی که هویت دینی موفقی پیدا می کنند، همان هایی هستند که تجربه های دینی موفقی داشته اند، البته دانش و اطلاعات دینی با تجربه فرق می کند. ممکن است فردی اطلاعات زیادی درباره اهمیت نماز و روزه داشته باشد، اما آن کسی که شیرینی این کارها را تجربه کرده است، نسبت به انجام آن پایبندتر است، پس باید زمینه چنین تجربه هایی را برای فرزندان فراهم کنیم. 

با این اوصاف هر فردی می تواند در این کار خیر که یک تجربه فراموش نشدنی برای روزه دار کوچک ایجاد کند، شریک باشد. اگر هم در خانواده یا دوستان و نزدیکان تان یک روزه اولی سراغ دارید پیش قدم شوید و برای او هدیه ای تدارک ببینید. چراکه لوح پاک و سفید بچه آماده ثبت این خاطرات است تا هرچه بهتر در مسیر بندگی قدم بردارد؛ بنابراین توصیه می شود، والدین، مربیان و بستگان نزدیک، کودکان و نوجوانانی که تازه به جمع روزه دارها اضافه شده اند، تهیه کنند و به آنها هدیه ای متناسب بدهند، هرچه نباشد این یک تولد معنوی برای دلبندان مان است.

*چه چیزی هدیه بدهیم؟

حالا سوال پیش می آید که چه چیزی هدیه بدهیم؟! این هدیه دقت زیادی می طلبد تا متناسب با سن و جنسیت فرزند بهترین هدیه انتخاب شود. 

این هدیه می تواند کتاب آسمانی قرآن و کتاب تفسیرهای آن، آویز طلا یا نقره با ادعیه ای مذهبی، اسباب بازی، عروسک و بازی فکری باشد. 

با توجه به اینکه دختران به سن تکلیف رسیده اند می توان برایشان شال، روسری، چادر، عبا، گیره های روسری بچگانه و گیره های سر تهیه کرد. برای پسران نوجوان تازه به تکلیف رسیده هم می توان سجاده، پیراهن، انگشترهای عقیق با ادعیه مذهبی، ساعت و تسبیح خریداری کرد.

البته لازم به ذکر است که این هدیه برای به یادماندنی شدن فقط نیاز به این ندارد که مادی باشد و پول زیادی خرج شود. این هدیه می تواند یک قرار خانوادگی باشد. یک قولی که چند وقتی است برای ادای آن امروز و فردا می کردید یا حتی چیزی که فرزندتان خیلی وقت است در طلب داشتنش است. حتی می توانید از این هدیه استفاده کنید و در خانواده یک رسم و عادت نیکو بیافرینید. مثلا یک وعده از نمازهایتان را در خانه جماعت برگزار کنید. یا در ساعت مشخصی بسته به شرایط خانوادگی تان همه اعضای خانواده با هم بازی فکری کنید. یا هر هفته به پیاده روی یا کوهنوردی بروید. تمام این نکات کمک می کند تا یک خاطره به یادماندنی در ذهن فرزندتان بماند. شما هم اگر پیشنهادی دارید برایمان بنویسید تا مخاطبان مان از آن استفاده کنند.

پایان خبر تفریحبار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "روزه دارهای کوچک را سورپرایز کنید" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "روزه دارهای کوچک را سورپرایز کنید"، کلیک کنید.