رژه سیارات واقعیت دارد، اما فقط زحل و ماه و مریخ را می توان دید+ نمودار

محاسبات نجومی و نرم افزارهای شبیه ساز آسمان نشان می دهد که بامداد یک شنبه 13 خرداد، اجرام سماوی شاخص منظومه شمسی یعنی سیارات زحل، نپتون، مریخ، اورانوس، عطارد، مشتری و ناهید به همراه «ماه» قمر زمین روی یک خط و در سمت غربی خورشید قرار می گیرند و پیش از طلوع آفتاب می توان رژه همه این اجرام را مشاهده کرد.

تصاویر زیر که با استفاده از نرم افزار شبیه ساز «StarryNight» تهیه شده است، آرایش این اجرام را نسبت به خورشید و در افق شرقی نمایش می دهد. همان طور که می بینید، فاصله سیارات اورانوس، عطارد (Mercury)، مشتری (Jupiter) و بالاخص ناهید (Venus) با خورشید کم است و نمی توان این اجرام را در روشنایی اطراف خورشید به هنگام طلوع آفتاب مشاهده کرد.

همه چیز در مورد رخداد نجومی 13 خرداد / رژه سیارات واقعیت دارد، اما فقط زحل و ماه و مریخ را می توان دید / نمودار

از سوی دیگر، سیاره نپتون فقط با ابزار رصدی و برای رصدگران باتجربه قابل تشخیص است؛ بنابراین در بهترین حالت می توان در بامداد فردا 13 خرداد، اجرام زحل (Saturn)، ماه (the Moon) و مریخ (Mars) را با فاصله قابل توجه از یکدیگر در آسمان شرقی دید. زحل با رنگ زرد در سمت بالا-راست ماه و مریخ با رنگ سرخ و فاصله ای نزدیک تر، در سمت پایین-چپ ماه قابل تشخیص است.

همه چیز در مورد رخداد نجومی 13 خرداد / رژه سیارات واقعیت دارد، اما فقط زحل و ماه و مریخ را می توان دید / نمودار

ازآنجایی که صفحه مداری سیارات منظومه شمسی به دور خورشید تقریباً یکسان است، از نگاه ناظران زمینی (و البته روی هر یک از دیگر سیارات) به نظر می رسد که همه سیارات روی مسیر مشابهی در آسمان حرکت می کنند. این مسیر از نگاه ما زمینی ها، همان مسیر حرکت سالانه خورشید در آسمان است که به دایره البروج معروف است. به زبان ساده تر، سیارات منظومه شمسی همیشه روی یک خط در آسمان دیده می شوند و فقط فاصله شان از یکدیگر، زیاد و کم می شود!

همه چیز در مورد رخداد نجومی 13 خرداد / رژه سیارات واقعیت دارد، اما فقط زحل و ماه و مریخ را می توان دید / نمودار

جالب تر اینکه آرایش فضایی سیارات منظومه شمسی که در تصویر بالا هم مشخص است، به وضوح نشان می دهد که هیچ آرایش عجیبی در موقعیت سیارات دیده نمی شود. درست است که برخی گروه های نجومی برای بامداد فردا یک شنبه 13 خرداد، برنامه رصد آسمان تدارک دیده اند؛ اما اگر خواب بامدادی را ترجیح دادید و به تماشای چشم انداز زیبای هلال نازک ماه و سیارات زحل و مریخ نرفتید، چیزی از دست نداده اید!

5454

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رژه سیارات واقعیت دارد، اما فقط زحل و ماه و مریخ را می توان دید+ نمودار" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رژه سیارات واقعیت دارد، اما فقط زحل و ماه و مریخ را می توان دید+ نمودار"، کلیک کنید.