سرنوشت واردات خودروهای برقی در سال جدید چه می شود؟

به گزارش تفریحبار،مصرف بنزین در سال های اخیر افزایش چشم گیری داشته است، طوری که آمارها نشان می دهد میانگین مصرف بنزین در سال 1398 حدود 95 میلیون لیتر در روز بود، در حالی که این رقم در حال حاضر به طور میانگین بین 113 تا 115 میلیون لیتر در روز رسیده که به معنی افزایش 20 میلیون لیتری مصرف روزانه بنزین تنها در عرض چهار سال است.

تجارت نیوز در خبری نوشت:موضوعی که زنگ خطر را برای مسیولان دولتی به صدا در آورد و وزارت صمت را برآن وا داشت که هرچه سریع تر نسبت به واردات خودروهای برقی و تامین زیرساخت های آن اقدام کند. اما با گذشت یک سال از جدی شدن واردات خودروهای برقی، هنوز هم تعداد بالایی از این محصولات وارد کشور نشده است.

واردات خودروهای برقی در سال جدید جدی می شود؟

با وجود اینکه واردات خودروهای بنزینی با محدودیت های بسیاری از سوی دولت انجام می گیرد، وزارت صمت به جهت نشان دادن قصد خود برای برقی سازی هرچه سریع تر صنعت حمل ونقل کشور دست به کار شده است. برای مثال در تاریخ 6 دی امسال، هیات وزیران مصوبه تعرفه واردات خودروهای برقی را تصویب کرد که جزییات آن به شرح زیر است.

Capture

این درحالی است که سقف واردات خودروهای بنزینی تا 20 هزار یورو و تعرفه واردات آن ها برای پیشرانه هایی با حجم کمتر از یک لیتر از 20 درصد شروع می شود و در پیشرانه های حجیم تر تا 175 درصد نیز بالا می رود. بنابراین دست شرکت های واردکننده برای واردات خودروهای برقی گران قیمت، بسیار بازتر از خودروهای بنزینی خواهد بود.

هرچند وزارت صمت و شهرداری تهران وعده واردات 100 هزار وسیله نقلیه برقی تا پایان سال 1402 را به تهران داده بودند، اما این موضع نیز همانند اغلب وعده های دیگر مسیولان به واقعیت نپیوست که البته امید است با تسهیل شدن روند واردات از سال جدید، تعداد بیشتری از خودروهای برقی وارد ناوگان حمل ونقل شهری شود.

مردم به خودروهای برقی اعتماد ندارند!

البته اعتماد خریداران به این خودروها و افزایش تقاضا در بازار نیازمند واردات گسترده خودروهای برقی است. کما اینکه عرضه اسکای ول ET5 توسط شرکت نبکا نشان داد که اکثر مردم هنوز هم به این خودروهای تمام برقی اعتماد ندارند، زیرا از یک سو زیرساخت مناسب آن ها آماده نیست و از سوی دیگر در حال حاضر قیمت اقتصادی ندارند.

البته نکته عجیب تر اینکه از چند هفته گذشته، شرکت مپنا شارژر خانگی و ایستگاهی خودروهای برقی را به صورت اینترنتی برای فروش گذاشته که قیمت های عجیب وغریبی دارند. برای مثال شارژر خانگی در محدوده 19 میلیون تومان و شارژر ایستگاهی 47 میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

بنابراین درصورتی که دولت قصد دارد روند واردات خودروهای برقی را به کشور تسهیل کند، باید هزینه نگهداری و قطعات مورد نیاز آن ها را بسیار پایین تر از قطعات خودروهای بنزینی بیاورد تا برای خریداران این خودرو به صرفه باشد.

217

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سرنوشت واردات خودروهای برقی در سال جدید چه می شود؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سرنوشت واردات خودروهای برقی در سال جدید چه می شود؟"، کلیک کنید.