شهدایی که قبل از شهادت، سنگسار شدند!

شهدایی که قبل از شهادت، سنگسار شدند!

دردآورترین لحظه کار ما زمانی بود که برایمان مجروحان سوخته می آوردند. ما باید پوست آنها را برمی داشتیم و هر روز نسج های مرده را تمیز می کردیم، بعد زخم آنها را یا پانسمان می کردیم یا در آب و نمک یا دستگاه مخصوص می گذاشتیم. یادم هست طلبه جوانی را آوردند که سوخته بود. او را از شب تا صبح در سایت سوختگی خواباندیم. فقط می گفت: «یا حسین، یا اباعبدالله، سوختم!»

به گزارش تفریحبار، روزنامه شهروند نوشت: دختران امدادگر، دختران پرستار، دختران جنگ و جبهه و جهاد. خاطرات مینا کمایی، امدادگر روزهای دفاع مقدس، عجیب خواندنی و تاثیرگذار است. هرچند هر کسی دلش را ندارد کتاب خاطراتش را بخواند. چون این خاطرات پر است از مجروحانی که در اوج درد و رنج، به شهادت می رسند، اعضای بدن شان را از دست می دهند، قطع نخاع می شوند و…. کتاب «دختران اُ.پی.دی» درباره همین روزها و همین صحنه هاست؛ خاطرات مینا کمایی، زنی آبادانی از روزهای پرتلاطم دوران دفاع مقدس (از سال 1359تا 1364). ماجرای «اُ.پی.دی» هم برمی گردد به مردم آبادان. بین آنها، بیمارستان شرکت نفت امام خمینی معروف شده بود به اُ.پی.دی به همین جهت هم کارکنان آن را بچه های اُ.پی.دی صدا می زدند. در دوره جنگ، مینا کمایی همراه جمعی از دوستان امدادگرش به بیمارستان امام خمینی (ره) شرکت نفت می رود و آموزش می بیند. بعد هم فعالیتش را در بیمارستان آغاز می کند. کتاب خاطراتش به نام «دختران اُ.پی.دی» توسط انتشارات «سوره تفریحبار» منتشر شده و پر است از صحنه های مقاومت و ایثار. آنچه در ادامه می خوانید بخش هایی است از این کتاب که انتخاب کرده ایم.

 حداکثر 10 دقیقه!
بخش پر از مجروح شد. مجروح دیگری را از اورژانس به بخش آوردند. عکسش را گرفتند و برای عمل آماده اش کردند. می گفتند وضعیتش خاص است. سرش باندپیچی شده بود و برای اینکه دندان هایش کیپسه (قفل) نشود و زبانش را قطع نکند، Erway (وسیله ای لاستیکی و خم شده برای جلوگیری از قفل شدن دندان ها) در دهانش گذاشته بودند. به او سُرم وصل کرده بودند و باید مرتب ساکشن (تخلیه معده و روده) می کردیم. گفتند: «دکترش گفته دیگه نمی آد ببیندش، چون فایده ای نداره.» به دنبال دکتر رفتم اما گفت: «فایده ای نداره.» گفتم: «عکس هاش آماده هستن. شما بیایید ببینید.» آن قدر اصرار کردم تا آمد و دید و گفت: «این رو به اتاق عمل نمی برم چون وارد مرحله ای شده که حداکثر تا 10 دقیقه دیگه شهید می شه.» دوستانش که از جبهه آمده بودند، اطرافش گریه می کردند و هر کس به نوعی با او حرف می زد و خداحافظی می کرد. مجروح، جوانی قدبلند و لاغراندام بود که مرتب خرخر می کرد و تکان می خورد. خود ما هم به گریه افتاده بودیم. لحظه ای که شهید شد، برادرها دورش را گرفته بودند و ما دخترها اطرافش بودیم. همانطور که ِسُرم به او وصل بود، خرخرش قطع شد و نفس نکشید. بچه ها جیغ می زدند و گریه می کردند… با ملحفه ای کفنش کردند و با باند، کفن را بستند. هر کسی با ماژیک روی کفن او چیزی می نوشت.

چه کسی گله را ببرد صحرا؟!

مجروحان قطع نخاعی خیلی مظلوم بودند. یکی از آنها سهراب نریمانی بود. وقتی او را آوردند، متوجه شدیم مهره چهارم گردنش شکسته و باعث شده که قطع نخاع شود. از سینه به پایین قطع نخاع بود. او را سریع به اتاق عمل بردند و از ناحیه سر به مهره چهارم گردنش ترکشن (وزنه) وصل کردند تا ببینند مهره ها جوش می خورند یا نه. سهراب شانزده سال بیشتر نداشت اما قدبلند بود و اهل روستای اصفهان. همراهش، مصطفی، فرمانده بود. او هم مجروح و در بیمارستان بستری بود. می گفت: «گونی های سنگر رویش ریخته و مهره چهارم گردنش شکسته. نگران سهراب بود.» وقتی سهراب را از اتاق بیرون آوردند، تا یک هفته NPO (پرهیز از خوردن از راه دهان) بود. روزی دکتر گفت می تواند نوشیدن مایعات را شروع کند. به بازار آبادان رفتم و آن قدر گشتم تا انجیر پیدا کردم. بعد آنها را خیساندم و آب انجیر را در لیوانی ریختم. سپس یکی از نی های ست تمیز را برداشتم، آن را قیچی کردم و گذاشتم داخل لیوان. آب انجیر را گذاشتم کنار تخت سهراب و گفتم: «سهراب! چیزی می خوای؟» گفت: «من یه خواهر دارم. باید بگم بیاد اینجا کمک شما!» و بعد از کمی مکث ادامه داد: «اما اگه بیاد، چه کسی گله رو ببره صحرا و به مادرم کمک کنه.»

یا اباعبدالله، سوختم!

دردآورترین لحظه کار ما زمانی بود که برایمان مجروحان سوخته می آوردند. ما باید پوست آنها را برمی داشتیم و هر روز نسج های مرده را تمیز می کردیم، بعد زخم آنها را یا پانسمان می کردیم یا در آب و نمک یا دستگاه مخصوص می گذاشتیم. یادم هست طلبه جوانی را آوردند که سوخته بود. او را از شب تا صبح در سایت سوختگی خواباندیم. فقط می گفت: «یا حسین، یا اباعبدالله، سوختم!»

خمپاره عمل نکرده در سینه مجروح!

مجروح دیگری را آوردند که یک خمپاره 60عمل نکرده به سینه اش اصابت کرده بود. او را مستقیما از خط آورده بودند به بیمارستان ما. خمپاره از پشت به او خورده بود. نوک تیز آن از جلوی سینه پیدا بود. او را به اورژانس بردند و به ما گفتند: «سریع از اورژانس برید بیرون، چون هرلحظه ممکن است منفجر بشود.» او را در حال نشسته آوردند. چون نه می توانستند به پشت بخوابانند و نه به روی سینه. نیم ساعت بعد، از واحد تخریب سپاه و ارتش چند نفری آمدند و خمپاره را خنثی کردند. ما در اورژانس ماندیم و همراه پرستارها بیرون نرفتیم. برادران اکیپِ تهران به مجروح رسیدگی می کردند. آنها به سرعت جلوی خونریزی را گرفتند و مجروحان را به اتاق عمل بردند. اسم مجروحِ جوان، علی حیدری بود. خیلی هم کم سن و سال بود. مرتب یا حسین یا حسین می گفت. اصلاً انگارنه انگار خمپاره به بدنش فرو رفته و درد می کشد. ما بیشتر از او می ترسیدیم و ناراحت بودیم که چقدر اذیت شده و درد کشیده. سرانجام خمپاره را از بدن او بیرون آوردند، اما طولی نکشید که بر اثر خونریزی زیاد به شهادت رسید.

تا سینه در خاک!
یک روز در باغ بیمارستان بودم که یک وانت بار آمد. فکر کردم مجروح آورده است. همراه چند تا از بچه ها دویدیم به سمت وانت تا مجروحان را ببریم داخل ساختمان، اما صحنه ای دلخراش دیدیم. داخل وانت، جسدهایی گذاشته بودند که بدن شان کِرم افتاده بود. برادر رزمنده ای که آنها را آورده بود به ما گفت: «عراقی ها این برادرها رو ایستاده توی خاک دفن کرده بودن. طوری که فقط سرشون بیرون بمونه. از سرشون به عنوان نشونه استفاده می کردن و مرتب به طرف شون سنگ می انداختن. برای همینه که سرشون متلاشی شده. مدت زیادی گرسنه و تشنه مونده بودن. بدن شون کِرم گذاشته و بعد… به شهادت رسیدن.»

شهیدی با 7 فرزند
مجروح دیگری آوردند که جزء نیروهای جهادی بود. همراهانش می گفتند هفت بچه دارد. او را بردند اتاق عمل. از ناحیه دو چشم و یک دست مجروح شده بود. به خون زیادی نیاز داشت. در تاریکی بیمارستان هفت هشت بار فاصله اورژانس، آزمایشگاه را که آن سر باغ بود، رفتم و برایش کیسه خون آوردم و چندبار سرم خورد به ستون های فضای راهرومانند. او را از اتاق عمل بیرون آوردند. تنها جسمی کوچک برایش مانده بود. نزدیک صبح، بر اثر خونریزی زیاد به شهادت رسید.

سیگارها را بردم دادم به عراقی ها!
یک بار مردم به من سیگار دادند تا برای مجروحان ببرم. من هم با ذهنیتی که از سیگار داشتم – پدرم سیگاری بود اما به خاطر بیماری آسم ترک کرد – با خودم گفتم: «چرا سیگار را بدهم به مجروحان خودمان که عمرشان کم شود؟ می دهم به عراقی ها!» سیگارها را بردم دادم به عراقی ها. کادر بیمارستان وقتی فهمیدند که این کار را کرده ام به من گفتند که ستون پنجم هستم، چون به مجروحان عراقی سیگار می دهم. مرا بازخواست کردند که چرا چنین کاری کرده ام. من هم مرتب می گفتم: «دادم بکشند تا بمیرند. من چه کار به این حرف ها دارم.» اما بچه های بنیاد شهید و حراست بیمارستان گوش شان بدهکار نبود. قضیه را به مسیول مان گفتند و او میانجیگری کرد و گفت که از روی جوانی و ناآگاهی این کار را کرده ام. دیگر این کار را نکردم.

شهادت خواهرم به دست منافقین

یک روز به من گفتند: «پدرتون زنگ زده، انگار خواهرتون به شهادت رسیده.» من بی اختیار زدم زیر گریه و مرتب اسم زینب را صدا کردم. حالت گیجی و منگی پیدا کرده بودم… (وقتی به خانه رفتم) مامان به شدت بی تابی می کرد. او که فکر شهادت مهران، مهرداد، من و مهری را می کرد، حتی از ذهنش نمی گذشت که ممکن است زینبش به شهادت برسد. من و مهری قضیه شهادتش را پرسیدیم. گفتند: «زینب عادت داشت نمازش را در مسجد بخواند.» شب عید به مامان گفته بود: «مامان یه چیزی بگم قبول می کنی؟» مامان هم به این خیال که بچه است و لباسی چیزی می خواهد گفته بود: «مامان جان! چی می خوای؟» زینب گفته بود: «فقط بذار برم نماز جماعت.» مسجد تا خانه فاصله زیادی داشت. زینب رفته بود مسجد و دیگر برنگشته بود و به دست منافقان به شهادت رسید. شهلا می گفت روز قبلش که خانه را تمیز کرده بودند، رفته بود حمام کند. می گفت زینب گفته بود: «غسل شهادت نمی کنی؟» شهلا گفته بود: «مگه اینجا توپ و خمپاره هست که غسل شهادت کنم؟» زینب غسل شهادت کرده بود. در یکی از یادداشت هایش هم نوشته بود: «خانه خود را ساختم. اینجا دیگر جای من نیست. باید بروم. باید بروم.» من و مهری در یکی دو سال که از خانواده دور بودیم، شناخت چندانی از فعالیت ها و رفتارهای زینب نداشتیم. فقط می دانستیم که او هم مثل یکی دو تا از دوستانش اسمش را از میترا به زینب تغییر داده. مامان و شهلا در باره اش حرف زیادی برای گفتن داشتند. مامان کم کم روحیه اش را به دست آورد. می گفت: «برای چی لباس مشکی بپوشم؟ بچه من شهید شده. دادمش به خدا.»

پایان خبر تفریحبار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شهدایی که قبل از شهادت، سنگسار شدند!" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شهدایی که قبل از شهادت، سنگسار شدند!"، کلیک کنید.