عملیات چین در جنگ ضد زیردریایی لو رفت/ قدرت گرفتن ارتش آزادی بخش خلق در بازدارندگی هسته ای!

به گزارش خبرگزاری تفریحبار، نیروی دریایی چین برنامه جنگاوری ضدزیردریایی را در دست اجرا گذاشته است؛ جنگاوری ضدزیردریایی یا به اختصار ASW شاخه ای از جنگ زیر آب است که از کشتی های جنگی سطحی، هواپیماها، زیردریایی ها یا سایر سکوها برای یافتن، ردیابی، بازدارندگی، آسیب دیدگی و نابود کردن زیردریایی های دشمن استفاده می کند.

الی تیرک و دانیل سالزبری در مطالعه ای برای موسسه مطالعات دریایی چین در کالج جنگ دریایی نوشتند:«قابلیت های ASW برای حفاظت از دارایی های سطحی با ارزش مانند ناوها، گروه های فرود آبی-خاکی و نیروهای شناور بندر و همچنین سالم سازی منطقه عملیاتی زیردریایی های دشمن و اسکورت این دارایی ها در مسیرشان به سمت مناطق استقرار، حیاتی خواهد بود.»

همچنین هوابرد چینی وظیفه دارد از زیردریایی های موشک بالستیک چینی هنگام حرکت به سمت مکان های گشت زنی و پرتاب خود محافظت کنند؛ این سیستم را می توان به عنوان یک توانمندساز مهم بازدارندگی هسته ای در دریا توصیف کرد.

در حال حاضر هواپیمای ضد زیردریایی با بال ثابت نیروی دریایی چین KQ-200 است، یک هواپیمای چهار موتوره توربوپراپ که معادل چینی P-8 Poseidon نیروی دریایی ایالات متحده است؛ نیروی دریایی ارتش آزادی بخش خلق
حدود 20 فروند KQ-200 دارد که بردی در حدود 4827 کیلومتر دارند.

عملیات چین در جنگ ضد زیردریایی لو رفت/ قدرت گرفتن ارتش آزادی بخش خلق در بازدارندگی هسته ای!

مانند نیروی دریایی ایالات متحده، نیروی زیردریایی چین تمایل به پنهان کاری دارد. ترک و سالزبری با بررسی ادبیات منبع باز توانستند تلاش هایی را که چین در جنگ ضد زیردریایی انجام می دهد، از جمله پتنت های ثبت شده توسط محققان چینی، تشخیص دهند.

به عنوان مثال، شرکت دولتی China Electronics Technology Group در سال 2020 یک حق اختراع برای تشخیص ناهنجاری مغناطیسی بهبود یافته (MAD) به ثبت رساند، فناوری که اولین بار در جنگ جهانی دوم برای شناسایی اثر این اجسام فلزی بزرگ بر میدان مغناطیسی زمین مورد استفاده قرار گرفت. این یک سیستم مفید اما محدود است که معمولاً به هواپیما نیاز دارد که در فاصله کمتر از یک کیلومتری هدف پرواز کند و فقط می تواند وجود یک زیردریایی را به جای مسیر آن تشخیص دهد.

دانشمندان چینی می خواهند از مغناطیس سنج های اتمی بسیار حساس استفاده کنند که از لیزر برای تشخیص تغییرات در سطوح انرژی بین اتم ها ناشی از نوسانات در یک میدان مغناطیسی استفاده می کنند. ترک و سالزبری خاطرنشان کردند که حق ثبت اختراع CETC برای فناوری است که “یک مغناطیس سنج اتمی را قادر می سازد تا جهت یک هدف را به جای وجود آن تشخیص دهد.” این قابلیت معمولاً برای موقعیت یابی دقیق تر بعد از اینکه سنسورهای دیگر یک منطقه جستجوی تقریبی را فراهم کردند، استفاده می شود، هرگونه اطلاعات اضافی به طور بالقوه می تواند به اپراتورها در طول عملیات جستجو برتری دهد.

یک پتنت در سال 2022 توسط شرکت صنعت هوانوردی چین، خواستار سیستم جدیدی برای کارکرد سونوبوی ها است، که قوطی های شناوری هستند که توسط هواپیماها و کشتی ها رها می شوند و زیردریایی ها را با انتشار سیگنال های سونار فعال یا حسگرهای غیرفعال که صدای زیردریایی را تشخیص می دهند، شناسایی می کنند. سایر اختراعات مربوط به سونوبوی های سبک تر و ارتباطات بهبود یافته بین سونوبوی و هواپیما است؛ در سال 2022، چین از نظر تعداد پتنت های ثبت شده از آمریکا پیشی گرفت.

چین همچنین کیفیت آموزش ضد زیردریایی را بهبود بخشیده است. در این گزارش آمده است: “ارتش آزادی بخش خلق چین محدودیت های خود را پذیرفته و اقداماتی را برای بهبود کیفیت آموزش ASW خود، هم در شبیه سازها و هم در محیط های تمرین آغاز کرده است.”

به عنوان مثال، از سال 2015، مواد آموزشی بر نیاز هواپیماها و کشتی های ASW به همکاری نزدیک با یکدیگر تاکید کرده است، که این یک روش استاندارد در نیروی دریایی ایالات متحده و غرب است. ارتش آزادی بخش خلق چین همچنین از شبیه سازها برای آموزش اپراتورهای سنسور و سلاح استفاده می کند.

منبع: businessinsider

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "عملیات چین در جنگ ضد زیردریایی لو رفت/ قدرت گرفتن ارتش آزادی بخش خلق در بازدارندگی هسته ای!" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "عملیات چین در جنگ ضد زیردریایی لو رفت/ قدرت گرفتن ارتش آزادی بخش خلق در بازدارندگی هسته ای!"، کلیک کنید.