متقاضیان مجوز املاک بخوانند/نحوه صدور مجوز اعلام شد

به گزارش تفریحبار،یاسر دستمالچیان با تاکید بر اینکه دولت سیزدهم با هدف کنترل بازار مسکن و جلوگیری از سوداگری با وضع قوانین و اجرای آنها نسبت به ساماندهی بنگاه های مشاور املاک در سطح کشور اقدام کرد، اظهار داشت: بر اساس مصوبه ای در هفتمین جلسه شورای عالی مسکن، وزارت کشور با همکاری وزارت راه و شهرسازی، وزارت صنعت، معدن، تجارت و وزارت دادگستری و تعزیرات حکومت، وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه، اتاق اصناف و فرماندهی نیروی انتظامی در تمامی استان ها با اولویت مراکز استان و شهرهای جدید مسوولیت یافتند تا نسبت به ساماندهی بنگاه های مشاور املاک اقدام کند.

ایرنا در خبری نوشت:وی با بیان اینکه بر اساس مصوبه جلسه 88 ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، کارگروه ساماندهی بنگاه های مشاور املاک در وزارت راه و شهرسازی از سال گذشته تشکیل شد، توضیح داد: در اردیبهشت سال گذشته با شروع فصل اجاره بها، گشت های نظارت بر عملکرد بنگاه های مشاور املاک تشکیل و اولین اقدام این گشت از شهر پردیس آغاز شد و در سایر شهرها و بیشتر در مراکز استان تداوم یافت.

16 هزار و 500 بنگاه مشاور املاک غیرمجاز در کشور وجود داردمتقاضیان مجوز املاک بخوانند/نحوه صدور مجوز اعلام شدمتقاضیان مجوز املاک بخوانند/نحوه صدور مجوز اعلام شد

به گفته دبیر کارگروه کنترل بازار املاک و مستغلات، نتیجه بررسی این کارگروه و اقداماتی که برای این مصوبه توسط کارگروه ساماندهی بنگاه های املاک انجام شد شامل 104 هزار بازرسی از بنگاه های املاک معاملات کشور، حدود 8 هزار پلمب و اخذ حدود 300 میلیاردتومان جریمه تعزیراتی می شود.

دستمالچیان با بیان اینکه کل بنگاه های معاملات املاک در سطح کشور حدود 185 هزار واحد است که حدود 16 هزار و 500 بنگاه غیرمجاز است، افزود: این رقم کمتر از 10 درصد است اما روی 90 درصد بنگاه هایی که مجوز دارند و مالیات پرداخت می کنند، اثر گذاشته و همان بنگاه ها نسبت به این موضوع معترض بودند.

وی تصریح کرد: بنگاه های معاملات املاک با مراجعه به سامانه درگاه ملی مجوزها می توانند حداکثر در دو هفته با داشتن پروانه تخصصی، مدرک تحصیلی دیپلم و گواهی عدم سوء پیشینه، مجوز کسب را دریافت کنند. با تلاش های دولت سیزدهم فرایند اخذ مجوز بنگاه های معاملات املاک از حدود 2 سال به حدود 2 هفته رسیده است.

دبیر کارگروه بازار املاک و مستغلات بیان کرد: پلیس اماکن طبق قانون می تواند با صدور اخطار و مهلت 15 روزه به بنگاه های مشاور املاک غیرمجاز نسبت به پلمب و تعطیلی بنگاه اقدام کند. همچنین سازمان تعزیرات حکومتی نیز مکلف به ایجاد شعب رسیدگی خارج از نوبت است.

ضرورت ساماندهی 13 هزار بنگاه املاک غیرمجاز در 5 استان

دستمالچیان گفت: استان هایی که هم اکنون بیشترین تعداد بنگاه های غیرمجاز را دارند شامل استان تهران با حدود 8 هزار بنگاه معاملات املاک غیرمجاز، خراسان رضوی با 2 هزار بنگاه غیرمجاز، مازندران و خوزستان هرکدام با داشتن یک هزار بنگاه غیرمجاز و قم با 800 بنگاه غیرمجاز است.

وی تصریح کرد: با ساماندهی بنگاه های غیرمجازی که در 5 استان هستند تعداد بنگاه های غیرمجاز در سطح کشور به زیر 3 هزار بنگاه غیرمجاز کاهش می یابد. بنابراین انتظار این است تا پلیس اماکن وارد کار شود و نسبت به پلمب واحدهای غیرمجاز اقدام کنند.

دبیر کارگروه بازار املاک و مستغلات ادامه داد: در برخی از استان ها نیز بنگاه های غیرمجاز کمتر از یک صد واحد است که شامل استان های مرکزی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، ایلام، قزوین، خراسان شمالی، کهگیلویه و بویراحمد، آذربایجان شرقی، زنجان، گلستان است.

تشدید نظارت بر بنگاه های املاک در ماه های خرداد، تیر و مرداد

دستمالچیان گفت: ضرورت دارد تا متقاضیانی که به بنگاه های مشاور املاک مجوز دار مراجعه می کنند، قرارداد خود را ثبت کنند، زیرا در غیر این صورت چنانچه همین قرارداد در بنگاه دیگری ثبت رسمی شود ملاک عمل خواهد بود.

وی با بیان اینکه ماه های خرداد، تیر و مرداد طرح تشدید نظارت بر بنگاه های مشاور املاک به جهت فصل نقل و انتقالات است از مردم خواست تا قراردادهای اجاره خود را در بنگاه های معاملات املاک مجوزدار ثبت کنند.

217

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "متقاضیان مجوز املاک بخوانند/نحوه صدور مجوز اعلام شد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "متقاضیان مجوز املاک بخوانند/نحوه صدور مجوز اعلام شد"، کلیک کنید.