مشاهده آذرگوی این بار در آسمان سنگاپور/ عکس

غزال زیاری_ چهارم خرداد امسال، راسل سو در حال پیاده روی شبانه خود بود که یک رگه آبی روشن به شکل ردی از نور را در آسمان مشاهده کرد.

او که انگار جادو شده بود، در ابتدا با خودش فکر کرد که این شی نورانی پرنده، شاید پهپادی باشد که آتش گرفته و درحال سقوط است؛ اما لحظاتی بعد به جمع بندی دیگری رسید.

خود او در این باره گفته: «به یاد ویدیوهای وایرال شده اخیر از پرتغال و اسپانیا افتادم. این شی دقیقاً شبیه آذرگوی پرتغال بود. قبلاً تعداد زیادی بارش ستاره ای در موقعیت های کم نور را دیده بودم؛ اما هیچ چیز به اندازه این شهاب سنگ حیرت انگیز و تماشایی نبود.»

آذرگوی-پرتغال.jpg

آذرگوی رویت شده در کشور پرتغال

حدود ساعت 23.50 دقیقه جمعه، چهارم خرداد بود که این آذرگوی زیبا، آسمان سنگاپور را نورانی کرد و افرادی که آن را رویت می کردند را انگشت به دهان گذاشت.

آذرگوی چیست؟

طبق توضیح درج شده در وب سایت ناسا، آذرگوی، سنگی است که با سرعت زیاد وارد جو زمین شده و می سوزد.

در توضیح بیشتر دراین باره می خوانیم: آذرگوی، شهاب سنگی است که از شهاب سنگ های عادی درخشنده تر است؛ عموماً آذرگوی ها چگالی کمی دارند و هنگام برخورد با جو زمین، سرعتشان بین 11 تا 72 کیلومتر در ثانیه است.

آذرگوی.jpg

روایت دیگر شاهدان سنگاپوری

پریانکا ویجوی، کاربر دیگری بود که ویدیویی از این شهاب سنگ را در اینترنت آپلود کرد و رویت این پدیده را به عنوان یک تجربه نادر و هیجان انگیز وصف کرد.

آکیدا سلمات، در آن لحظات مشغول کار کردن با موبایلش بود که متوجه نور عجیبی در آسمان شد. او که افسر کنترل کیفیت است، دراین باره گفت: «بلافاصله به بالا نگاه کردم؛ یک شی شعله ور با دمی بلند را دیدم که در آسمان پرواز می کرد. متاسفانه یک ساختمان در مقابلم بود که دیدم را محدود می کرد؛ تا جایم را تغییر دادم، این نور از بین رفت.»

او ادامه داد: «عاشق رصد ستاره ها هستم و دیدن این آذرگوی در شرایطی که اصلاً انتظارش را نداشتم، مرا حیرت زده کرد.»

خانم شارلوت لی، با دوستانش مشغول ماهیگیری بودند که برای حدود 5 ثانیه این آذرگوی را مشاهده کردند. او دراین باره گفت: «شهاب سنگ شبیه یک جرقه سبز با دم نارنجی بود که حدود پنج ثانیه در آسمان حرکت کرد. به همسرم گفتم که شهاب سنگ ممکن است برای ما خوش شانسی بیاورد و همین هم شد؛ همسرم چند دقیقه بعد، چند ماهی صید کرد.»

او با اشاره به بارش شهابی Lyrids که قبلاً گفته شده بود که در 22 آوریل (حدود یک ماه پیش) در سنگاپور به اوجش می رسد گفت: «در اواخر آوریل موفق نشده بودم که بارش شهابی را ببینم؛ پس حالا رویت این آذرگوی بدون آنکه انتظارش را داشته باشم، حسابی هیجان انگیز بود.»

آذرگوی-سنگاپور2.gif

واکنش انجمن نجوم سنگاپور

طبق گزارش ناسا، سو کیم مون، رییس انجمن نجوم سنگاپور اعلام کرده که این شهاب به اندازه ای درخشان بوده که بتوان آن را آذرگوی نامید.

آقای سو در توضیح بیشتر گفت: «احتمالاً این آذرگوی تحت الشعاع ماه کامل آن شب قرار گرفته است؛ به ندرت می توان شهاب سنگی با این شدت روشنایی مشاهده کرد. باید این را در نظر داشت که آسمان سنگاپور آلودگی نوری شدیدی دارد؛ درنتیجه به سختی می توان تک شهاب سنگ ها را رویت کرد.»

سنگاپور.jpg

معمولاً مسیر و زمان بارش های شهابی قابل پیش بینی است، اما آقای سو به این نکته اشاره کرد که این احتمال هم وجود دارد که یک شهاب سنگ کوچک به صورت تصادفی در مسیر زمین قرارگرفته و در جو زمین بسوزد.

طبق گفته کارشناسان ناسا، باران های شهابی معمولاً سالانه یا در فواصل منظم زمانی که کره زمین از بین دنباله های باقی مانده از یک دنباله دار عبور می کند، رخ می دهند.

مشاهده این آذرگوی در سنگاپور در شرایطی رخ داد که آذرگوی مشابهی در شب 18 می (29 اردیبهشت)، آسمان پرتغال و اسپانیا را نورانی کرده بود.

منبع: straitstimes

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مشاهده آذرگوی این بار در آسمان سنگاپور/ عکس" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مشاهده آذرگوی این بار در آسمان سنگاپور/ عکس"، کلیک کنید.