نتیجه باورنکردنی 3900 ساعت گوش دادن به صدای نهنگ آبی!

به گزارش خبرگزاری تفریحبار، درحالی که نهنگ آبی با طول 30 متر بزرگ ترین حیوان روی این سیاره است، همچنین یک گونه در خطر انقراض است که در زیستگاهی دورافتاده زندگی می کند و نظارت بر آن ها در وسعت اقیانوس ها آسان نیست.

اینجاست که دستگاه های صوتی به نام سونوبوی (شناور صوت سنج) وارد می شوند. آن ها شناورهای ویژه ای هستند که می توانند سونار را تشخیص دهند، به این معنی که وقتی در اقیانوس فرو می روند، می توانند صدای نهنگ های آبی قطب جنوب (Balaenoptera musculus) را دریافت کنند و موقعیت آن ها را مشخص کنند و آن ها را برای مطالعه بیشتر پیدا کنید.

نتیجه باورنکردنی 3900 ساعت گوش دادن به صدای نهنگ آبی!

برایان میلر، آکوستیک دان پستانداران دریایی، از برنامه قطب جنوب استرالیا، می گوید: «این تجزیه وتحلیل معاصرترین اطلاعات را در مورد پراکندگی این حیوانات نادر و گریزان که در حین صید صنعتی تا آستانه انقراض رفته بودند نشان می دهد. ما می توانیم با اطمینان به آن ها گوش دهیم، به سمت آن ها حرکت کنیم و به صورت بصری آن ها را ببینیم، سپس از آن ها عکس بگیریم و آن ها را دنبال کنیم و حتی نمونه برداری های کوچکی از پوست آن ها برای مطالعه بیشتر بگیریم.»

سه تماس متمایز با صدای بلند و کم فرکانس توسط تیم ثبت شد. دو تماس فقط توسط نهنگ های آبی در این قسمت از اقیانوس انجام می شود. تماس Z که فقط توسط نرها انجام می شود و تماس واحد A که بخش خاصی از آن تماس Z است. تماس سوم، تماس «اجتماعی» است که به نام D-call شناخته می شود که توسط همه جمعیت های نهنگ آبی و توسط نهنگ های نر و ماده در مکان های تغذیه انجام می شود. مطالعه الگوهای این تماس ها به نظارت بر جمعیت نهنگ ها در طول زمان کمک می کند.

میلر می گوید: «Unit-A گسترده ترین تماسی بود که روی بیشترین تعداد سونوبوی در سراسر قطب جنوب و زیر قطب جنوب شناسایی شد. ما در اوایل فصل تغذیه تابستان تعداد بیشتری از تماس های D را شناسایی کردیم و تماس های آهنگ واحد A و Z را در اواخر تابستان و اوایل پاییز شناسایی کردیم. درحالی که ما دقیقاً معنی این تماس ها را نمی دانیم، می توان آن ها را با داده های دیگر، مانند فیلم های پهپاد و الگوریتم های هوش مصنوعی، برای ارزیابی حرکات نهنگ های آبی و جنبه های مختلف رفتار حیوان ترکیب کرد.»

ازآنجایی که سیاره با تغییرات آب وهوایی سازگار می شود، محققان امیدوارند که تکنیک هایی که در این مطالعه جدید ایجاد کرده اند، برای نظارت بر اثرات احتمالی بر جمعیت نهنگ های آبی و کریل، منبع اصلی غذایی آن ها، استفاده شود.

منبع: SCIENCE ALERT

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نتیجه باورنکردنی 3900 ساعت گوش دادن به صدای نهنگ آبی!" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نتیجه باورنکردنی 3900 ساعت گوش دادن به صدای نهنگ آبی!"، کلیک کنید.