نمای عمارت منصوب به فخرالدوله به حالت اولیه برگشت – خبرگزاری تفریحبار | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار تفریحبار، خانه منصوب به فخرالدوله یکی از بناهای تاریخی شهر تهران است که در غالب پرونده مجموعه ساختمان های خیابان فخرآباد به شماره .8008 مورخ 26 اسفند 1381 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد. این بنا متعلق به «منشور الملک» است که آن را به فخرالدوله نسبت می دهند.

عمارت فخرالدوله در سال 1388 و به دستور محمدباقر قالیباف شهردار وقت تهران، به انجمن مداحان واگذار شد و بنایی که تا قبل از این محل مدیریت بافت تاریخی و گردشگری شهرداری منطقه 12 بود، به خانه مداحان تبدیل شد.

نمای عمارت منصوب به فخرالدوله به حالت اولیه برگشت

سوم شهریور سال 1402 با همراهی شهرداری منطقه 12 و بنا به درخواست خانه مداحان، شهید گمنام والا مقامی پس از تشییع در مدرسه عالی شهید مطهری، در محوطه ورودی این بنا به خاک سپرده شد و همزمان وحیدرضا انارکی شهردار منطقه 12 از ایجاد مقبره ای در خور شان برای این شهید گمنام در محرم همان سال خبر داده بود.

پس از تعطیلات عید نوروز 1403، در اقدامی توسط شهرداری منطقه 12 و بدون استعلام از اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران، سازه ای بر روی مقبره این شهید والا مقام ایجاد شد که اعتراضات فراوانی از سوی مردم و مسوولین ایجاد کرد و در همان زمان «مصطفی خرسندی، رییس خانه مداحان» در مصاحبه ای در تاریخ 19 فروردین 1403 اعلام کرد که کار ساخت این سازه متوقف شده است و پس از استعلام و اعلام نظر میراث فرهنگی این بنا ساخته خواهد شد.

نمای عمارت منصوب به فخرالدوله به حالت اولیه برگشت

اکنون با پیگیری های کمیته مردم نهاد حفاظت از خانه های تاریخی تهران و همت معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران دستور حذف این سازه و عدم ساخت آن به خانه مداحان اعلام شد و در چند روز اخیر این سازه به طور کامل برچیده شد و نمای مخدوش شده خانه منصوب، دوباره به حالت اولیه خود برگشت.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نمای عمارت منصوب به فخرالدوله به حالت اولیه برگشت – خبرگزاری تفریحبار | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نمای عمارت منصوب به فخرالدوله به حالت اولیه برگشت – خبرگزاری تفریحبار | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.