کدام صندلی هواپیما امن است؟

به گزارش خبرگزاری تفریحبار، اخیراً مسافرت هوایی در میان مردم بسیار نامحبوب شده است و دلیلش، سیل حوادث پیش آمده در پروازها است. هواپیماهای بویینگ آتش گرفته اند، چرخ هواپیمایی در زمان بلندشدن از زمین گم شده است یا در میانه ی پرواز، در هواپیمایی از جا کنده شده و هواپیماهای بسیاری دچار سوانح مختلفی شده اند. این قبیل حوادث ناگوار، دلیل بدنامی هواپیما است و مسافران بی شماری را به این فکر انداخته است که آیا صندلی های هواپیما امن هستند؟ در این صورت، کدام صندلی ها در هواپیما امن ترین و کدام، خطرناک ترین هستند؟

براساس گزارش مجله تفریحبار، به یاد داشته باشید که با وجود تمامی سوانح ناگوار، سفر هوایی همچنان به طور فوق العاده ای ایمن است. پرواز با هواپیمای تجاری ممکن است همیشه راحت ترین یا آرام بخش ترین تجربه نباشد، اما سفر با هواپیما در مقایسه با هر روش دیگری، یکی از ایمن ترین روش های حمل ونقل است و کم ترین خطر مرگ را دارد. سوانح و حوادث هوایی به قدری نادر هستند که فکرکردن در مورد آن ها، احتمالاً بیشتر از ارزشی که دارد، باعث ناراحتی ذهنی شما می شود. اما شاید دانستن اینکه کدام صندلی در هواپیما امن ترین است، خیال شما را کمی راحت تر کند.

کدام صندلی هواپیما امن است؟

آیا هیچ بخشی از هواپیما، ایمن تر از بخش های دیگر نیست؟

با این حال، اداره هوانوردی فدرال ایالات متحده خاطرنشان کرده است که هیچ بخشی از هواپیما، ایمن تر از بخش های دیگر نیست و ایمنی در تمامی نقاط هواپیما یکسان است. ریک برایتنفلد از امور همگانی اداره هوانوردی فدرال می گوید: «مهم ترین کاری که مسافران می توانند برای ایمنی خود در طی پرواز انجام دهند، پیروی از تمامی دستورالعمل های خدمه ی پرواز است.»

به طور کلی، هیچ بخشی از هواپیما ممکن است امن ترین بخش نباشد. اما در هنگام وقوع هر حادثه ی خاصی، احتمالاً بهترین نقطه ای برای نشستن در هواپیما وجود دارد. البته، امنیت صندلی همیشه به متغیرهایی بستگی دارد که کنترل پذیر نیستند. شرایط اضطراری برای هر شرکت هواپیمایی متفاوت است و هر بار صندلی های مختلفی را بیشتر از بقیه تحت تاثیر قرار می دهد. برای مثال، امن ترین صندلی در زمان ازکارافتادن موتور، در زمان کنده شدن درب هواپیما ممکن است بهترین جا برای نشستن نباشد.

عقب هواپیما

از دیرباز، تفکر مرسوم این بوده است که عقب هواپیما، امن ترین نقطه برای نشستن است. تجزیه وتحلیل گزارش ها و داده های 35 ساله ی سقوط هواپیماها تا سال 2015، نشان می دهد که از نظر آماری، در سقوط هواپیماها تعداد کمتری از افرادی که در عقب هواپیما نشسته بودند جان خود را از دست داده اند. اما مشکل اینجاست که یافته ها از داده های تقریباً ناقصی به دست آمده اند. وضعیت صندلی قربانیان همیشه در گزارش های سوانح هوایی ذکر نمی شود. بنابراین، داده ها نمی توانند تصویر جامعی را از امن ترین بخش های هواپیما نشان بدهند.

دنیل کواسی اجکوم، محقق ایمنی هوانوردی در دانشگاه داکوتای شمالی، می گوید نکته ی اتکاپذیر این یافته ها بر اساس مبانی فیزیکی هواپیماها به دست می آید. اگر صندلی گران قیمت تری داشته باشید یا فقط مشتاق باشید که پس از فرود هرچه سریع تر از هواپیما خارج شوید، قسمت جلوی هواپیما اغلب جذاب ترین مکان برای نشستن شما است. اما بخش جلوی هواپیما می تواند در صورت فرود عمودی، بیشترین فشار را دریافت کند.

جلوی هواپیما معمولاً اولین نقطه ای است که ضربه می خورد

اجکوم می گوید بدیهی است که جلوی هواپیما راحت ترین بخش برای نشستن است، زیرا صندلی شما دور از موتور و سروصدا قرار دارد. اما او خاطرنشان می کند جلوی هواپیما معمولاً اولین نقطه ای است که ضربه می خورد. بنابراین، آسیب پذیری آن بسیار بالا است.

اگرچه قسمت عقب هواپیما ممکن است در سقوطی فاجعه بار از هواپیما جدا شود، اما بیشتر از قسمت های جلو و میانی که هنوز به موتورها متصل هستند، سالم می ماند. اجکوم می گوید بخش عقب هواپیما معمولاً از پشت بال ها، از بخش اصلی جدا می شود. مقدار زیادی از انرژی جنبشی با جلوی هواپیما می رود و قسمت پشتی آن، سالم باقی می ماند.

کدام صندلی هواپیما امن است؟

در میانه بدنه

اگر پرواز ناآرام باشد و هواپیما از چاله های هوایی گذر کند، بخش میانی هواپیما دارای مزیت های بیشتری است. نقطه ای در مرکز که بال ها در آن به هم می رسند، پایه ای با ثبات تر می سازد و به عنوان مرکز ثقل هواپیما عمل می کند. به همین دلیل، در هنگام برخورد با تلاطم های هوایی جهش کمتری به سمت اطراف دارد.

اجکوم می گوید زمانی که در قسمت میانی قرار دارید، بسیاری از نیروهای نوسانی ناشی از تلاطم بهتر از قسمت دم عمل می کنند. زمانی که هواپیما در هوا با دست اندازها برخورد می کند، اساساً مانند یک کنسول یا میله عمل می کند. بنابراین اگر پرواز دچار تلاطم شود، هواپیما مانند الاکلنگی می شود که شما در بخش درازای آن قرار دارید.

بخش میانی ممکن است برای گذر از چاله های هوایی بهتر باشد، اما لزوماً برای موقعیت های فاجعه آمیز ایده آل نیست. به هر حال، بخش میانی معمولاً جایی است که پیل های سوختی در آن قرار می گیرند، به این معنی که اگر آتش سوزی رخ دهد، شما دقیقاً بالای مخزن سوخت هستید.

نکته ی مثبت نشستن در بخش میانی، دسترسی آسان تر به خروجی های اضطراری در مرکز هواپیما است. هرچه به خروجی ها نزدیک تر باشید، شانس زنده ماندن پس از وقوع سانحه نیز بیشتر می شود.

صندلی های راهرو، وسط و پنجره

تاکنون دریافتیم که مطمین ترین گزینه برای نشستن این است که صندلی به سمت عقب هواپیما و در عین حال به خروجی های اضطراری نزدیک باشد. البته شما صندلی های راهرو را نیز به عنوان گزینه پیش رو دارید. بنابراین، کدام صندلی را باید انتخاب کنید؟

هر گزینه ای مزایا و معایب خودش را دارد. نشستن در صندلی های کنار راهرو، شما را به هر خروجی که ممکن است در مواقع اضطراری به آن نیاز داشته باشید نزدیک تر می کند، اما همچنین شما را در برابر افتادن چمدان ها یا سقوط بقایا که به سمت راهرو سرازیر می شوند، آسیب پذیرتر می کند.

شانس شما برای گذر از شرایط اضطراری، کمتر به جایی که می نشینید و بیشتر به میزان خبرگی خدمه ی پرواز بستگی دارد

نشستن روی صندلی های کنار پنجره نیز به شما امکان می دهد که ببینید در بیرون از هواپیما چه می گذرد و یک مزیت موقعیتی را به شما ارایه می دهد. اما صندلی پنجره شما را به دیواره ی هواپیما می چسباند و در صورت نیاز به خروج، باید منتظر بمانید تا ابتدا افراد دیگر از ردیف صندلی ها بیرون بروند.

نشستن در صندلی های وسطی نیز باعث می شود که شما در اطرافتان چندین سپر انسانی داشته باشید. بدین صورت، شدت ضربه های احتمالی نیز کمتر می شود یا کلاً از بین می رود. اما صندلی وسط ناراحت کننده است و به عنوان اولین گزینه، انتخاب مطلوبی نیست.

استراتژی برای خروج

اگر شما دچار اضطراب هوانوردی هستید، تمامی تلاش ها برای یافتن مکانی مناسب برای نشستن به احتمال زیاد فقط باعث افزایش آشفتگی درونی می شود. صادقانه، انتخاب صندلی اصلاً ارزش نگرانی ندارد.

احتمال وقوع سوانح هواپیمایی به شکلی باورنکردنی نادر است. بر اساس داده های انجمن بین المللی حمل ونقل هوایی (یاتا) که نماینده ی صنعت هواپیمایی جهانی است، در سال 2023 در 37٫7 میلیون پرواز، فقط یک سانحه رخ داد که به مرگ ومیر منجر شد. اما سوانحی که اتفاق می افتند، بسیار با یکدیگر تفاوت دارند و به راه های مختلفی هواپیما و مسافران را تحت تاثیر قرار می دهند.

در نهایت، اجکوم می گوید شانس شما برای گذر از شرایط اضطراری در پرواز، کمتر به جایی که می نشینید و بیشتر به میزان خبرگی و آموزش دیدگی خدمه ی پرواز و البته، به دقت شما در گوش دادن به دستورالعمل های آن ها بستگی دارد. به همین دلیل است که خدمه ی پرواز، در مورد توجه شما به اطلاعیه های ایمنی بسیار جدی هستند.

اجکوم خاطرنشان می کند: «هر زمانی که در هواپیما می نشینید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که از موقعیت خود در هواپیما آگاهی داشته باشید. با دقت به دستورالعمل های خدمه ی کابین گوش کنید، زیرا آن ها کارشان را خوب می دانند و برای اطمینان از امنیت شما، مهم نیست که کجا نشسته اید. آن ها در دسترس هستند تا به شما کمک کنند.»

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کدام صندلی هواپیما امن است؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کدام صندلی هواپیما امن است؟"، کلیک کنید.