کمدی موهن؛ فعلا تعطیل – تفریحبار

کمدی موهن؛ فعلا تعطیل - تفریحبار

«چندشنبه با سینا» بی محاباترین برنامه کمدی شبکه های فارسی زبان خارجی است که در بخش ابتدایی خود نوعی استندآپ کمدی به غایت بی ادبانه دارد. در این آیتم که توسط شخص سینا ولی الله اجرا می شود، اساسا بار کمدی بر دوش واژه ها و تعابیر اروتیک قرار گرفته است و همین موضوع باعث شده که این بخش، فارغ از محتوایی سیاسی اش، اثر روانی منفی بر مخاطب بگذارد.

به گزارش تفریحبار، صبح نو نوشت: «چندشنبه با سینا» یک برنامه گفت وگومحور شبانه و آیتمیک است که توسط سینا ولی الله، مجری و گوینده ایرانی ساکن لندن، تولید و به صورت هفتگی از شبکه ام بی سی پرشیا پخش می شود. این هفته اما «چندشنبه با سینا» به پخش نرسید و به نظر می رسد که ملاحظات مقامات کشورهای عربستان و امارات متحده باعث این تصمیم شده است.

سینا ولی الله، مجری، صداپیشه، استندآپ کمدین و تهیه کننده برنامه های تلویزیونی است که کار خود را از فعالیت در رسانه های رسمی ایران آغاز کرد. او که در اواسط دهه هشتاد شمسی، در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران بسیار پرکار بود، به یک باره تصمیم به مهاجرت گرفت و در آن سوی آب ها، به فعالیت معاندانه علیه نظام جمهوری اسلامی ایران در شبکه فارسی وان مشغول شد.
ولی الله که ساکن شهر لندن است، در سال هایی که مشغول برنامه سازی در خارج از ایران بوده، همواره به واسطه تولید یک الگوی مشخص از برنامه آیتمیک و گفت وگومحور شناخته می شود که درون مایه ای کاملا سیاسی و ضد جمهوری اسلامی ایران دارد. وی در سال های اخیر این شکل از برنامه را با اسم های مختلف، از این شبکه به آن شبکه برده و با توجه به آزادی هایی که رسانه های فارسی زبان خارج از ایران در اختیارش می گذارند، با خوراک گرفتن از اتفاقات روز جامعه ایران، به حیات خود ادامه می دهد.

اما اگر این سوال برایتان پیش آمده که چرا از میان انبوهی برنامه ضد انقلاب که در رسانه های فارسی زبان خارجی تولید می شوند، از پخش «چندشنبه با سینا» ممانعت به عمل آمده، پاسخ را باید در دو نکته یافت: ویژگی این برنامه و شبکه ای که از آن پخش می شود.

از منظر نخست، «چندشنبه با سینا» بی محاباترین برنامه کمدی شبکه های فارسی زبان خارجی است که در بخش ابتدایی خود نوعی استندآپ کمدی به غایت بی ادبانه دارد. در این آیتم که توسط شخص سینا ولی الله اجرا می شود، اساسا بار کمدی بر دوش واژه ها و تعابیر اروتیک قرار گرفته است و همین موضوع باعث شده که این بخش، فارغ از محتوایی سیاسی اش، اثر روانی منفی بر مخاطب بگذارد. استفاده مکرر از کلمات و جملاتی با مضامین جنسی، جدای از اینکه نسبتی با محتوای سیاسی این برنامه ندارد و این موضوع خودش یک نقطه ضعف جدی برای فرم تولید آن به شمار می رود، حساسیت ها درباره «چندشنبه با سینا» را به حداکثر رسانده است. ساختار این آیتم به نحوی است که با وجود ضبط شده بودنش، خود سازندگان برنامه با بوق های مکرری که روی گفتارهای سینا ولی الله می گذارند، نشان می دهند که از آزاردهنده بودن محتوای تولیدی کاملا باخبر هستند.

از منظر دوم اما در شرایط فعلی که جامعه ایران دچار یک اندوه بزرگ شده و شهادت رییس جمهور و تیم همراهش، نه تنها موجی از غم را در میان مردم به وجود آورده، بلکه واکنش محترمانه و دیپلماتیک اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان را هم به دنبال داشته است، مقامات عربستان سعودی هم با اتخاذ موضعی عاقلانه و سرشار از همدردی با ملت داغدیده ایران، از پخش یک برنامه تفرقه افکن و موهن که ممکن است با توهین هایش، سلامت روابط میان دو کشور را به خطر بیندازد، ممانعت به عمل آورده اند.

بر اساس اخبار منتشر شده در این رابطه، شبکه ام بی سی پرشیا، آخر هفته گذشته از پخش برنامه «چندشنبه با سینا»، به دلیل حفظ روابط دیپلماتیک و دوستانه عربستان با ایران خودداری کرده است. این شبکه متعلق به «شرکت رسانه ای خاورمیانه»، مستقر در عربستان سعودی و امارات متحده عربی و به احتمال زیاد تغذیه کننده از بودجه عمومی این کشورها است و کاملا طبیعی به نظر می رسد که این دو کشور بر سر روابط دیپلماتیک خود با ایران، به واسطه پخش یک برنامه تلویزیونی ریسک نکنند؛ بالاخص عربستان سعودی که در سال های اخیر، روابط بسیار پرفراز و نشیبی را با ایران تجربه کرده است.
بخشی از ثبات حاکم بر رابطه بین ایران و عربستان را باید در کارنامه رییس جمهور شهید ایران، شهید آیت الله رییسی، و وزیر خارجه باکفایتش، شهید دکتر حسین امیرعبداللهیان جست وجو کنیم. مروری بر تاریخچه روابط ایران و عربستان نشان می دهد که روابط دیپلماتیک میان این دو کشور، از میانه های دهه نود به تاریکی گرایید و بعدتر به طور کامل و به شکل رسمی، روابط دیپلماتیک دو کشور قطع شد. دولت جدید اما روابط با عربستان سعودی را پس از یازده سال احیا کرد و با اقدامات ارزشمند شهید حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، روابط دیپلماتیک میان دو کشور از سر گرفته شد.
بر همین اساس به نظر می رسد که مقامات عربستانی این ثبات در روابط سیاسی و دیپلماتیک را غنیمت می شمارند و تلاش می کنند تا از هرگونه تنشی در منطقه که منافع ملی ایران را به مخاطره بیندازد، جلوگیری کنند. حضور فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان سعودی و فرستاده ویژه ملک سلمان، پادشاه عربستان برای ادای احترام به پیکر شهید سید ابراهیم رییسی، یکی دیگر از گام های مثبت این کشور برای حفظ ارتباط سازنده با ایران بود که نشان می دهد راه رییس جمهور شهید سید ابراهیم رییسی ادامه دارد و روابط میان ایران و عربستان باثبات تر از همیشه است. 
نکته جالب تر اینکه ممانعت از پخش شدن برنامه «چندشنبه با سینا» تقریبا هم زمان با گفت وگوی تلفنی محمد بن سلمان، ولیعهد کشور عربستان سعودی با دکتر محمد مخبر بود که در این مکالمه تلفنی ولیعهد عربستان شهادت رییس جمهور و وزیر امور خارجه ایران را تسلیت گفت. بر اساس مجموعه این شواهد و قراین، به نظر می رسد که احتمال پخش نشدن برنامه این هفته «چندشنبه با سینا» به دلیل حفظ روابط دیپلماتیک میان دو کشور، بسیار نزدیک به واقعیت است و حتی این احتمال وجود دارد که برنامه مذکور برای همیشه تعطیل یا طبق روال سابق به شبکه دیگری منتقل شود.

پایان خبر تفریحبار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کمدی موهن؛ فعلا تعطیل – تفریحبار" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کمدی موهن؛ فعلا تعطیل – تفریحبار"، کلیک کنید.