کمک رسانی در بحران ها، شیوه ای مرسوم بین کشورها و همسایگان

کمک رسانی در بحران ها، شیوه ای مرسوم بین کشورها و همسایگان

حوادثی از جمله سوانح هوایی عموما در هر نقطه از جهان اتفاق می افتند و در سال های مختلف بسیاری از مقامات، روسای جمهور و سیاستمداران و شخصیت های سیاسی نیز دچار این سوانح شده اند؛ با این حال نکته معمولا مشترک در میان آن ها، کمک رسانی کشورهای همسایه و دوست است.

به گزارش تفریحبار، روز یکشنبه آیت الله «سید ابراهیم رییسی» رییس جمهوری اسلامی ایران که برای افتتاح سدهای مشترک «خداآفرین و قیزقلعه سی» به استان آذربایجان شرقی سفر کرده بود، حین بازگشت به تبریز در مسیر جنگل دیزمار در محدوده عمومی بین ورزقان و جلفا بالگرد حامل ایشان دچار سانحه شد و رییس جمهور، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه و همراهان به شهادت رسیدند.

این اولین بار نیست که چنین حوادثی برای مقامات یک کشور اتفاق می افتد. تاکنون 27 مقام دولتی کشورها در سطح رییس جمهور و نخست وزیر بر اثر سانحه هوایی طی سال های مختلف جان خود را از دست داده اند. 

«خوزه فلیکس استیگاریبیا، رییس جمهور پاراگویه»، «رامون ماگ سای سای، رییس جمهور فیلیپین» ، « نیورو راموس، رییس جمهور برزیل» «عبدالسلام عارف، رییس جمهور عراق»، « هامبرتو دو النکار کاستلو برانکو، رییس جمهور برزیل»، « رنه بارینتوس، رییس جمهور بولیوی»، « احمد اولد بوسیف، رهبر حکومت نظامی موریتانی»، « خامه رولدوس آگویلرا، رییس جمهور اکوادور»، « عمر توریوس، رهبر نظامی پاناما »، « سامورا ماشل،  رییس جمهور موزامبیک»، « محمد ضیاء الحق، رییس جمهور پاکستان»، « جونوال هابیاریمانا، رییس جمهور رواندا»، « سیپرین انتاریامیرا، رییس جمهور بوروندی»، « بوریس تاریوکوفسکی، رییس جمهور مقدونیه شمالی»، «محمدو ماسیدو،  سلطان ایالت سوکوتو»، «لخ کاچینسکی رییس جمهور لهستان»، « ریژارد کارژیوروفسکی، آخرین رییس جمهور لهستان در تبعید»، « سباستین پینرا، رییس جمهور سابق شیلی»، « آروید لیندمان، نخست وزیر سابق سوید»، « ولادیسلاو سیکوروسکی، نخست وزیر لهستان (در تبعید)»، « بارتلمی بوگاندا، نخست وزیر جمهوری آفریقای مرکزی»، « جویل راکوتومالالا، نخست وزیر ماداگاسکار»، «ژمال بیدیچ، نخست وزیر یوگسلاوی»، «فرانسیسکو دوساکارنیرو، نخست وزیر پرتغال»، «رشید کرامی، نخست وزیر لبنان»، « عبدالرحیم غفورزی، نخست وزیر ایتلاف شمال افغانستان» و حجت الاسلام ابراهیم رییسی رییس جمهور اسلامی ایران از جمله مقامات و شخصیت های سیاسی هستند که بر اثر سانحه هوایی درگذشته اند. 

اهمیت و حساسیت حوادث مهمی که در سطح جهان اتفاق می افتد، فارغ از نوع روابط کشورها و تنها براساس هم نوعی و اقدامات انسان دوستانه، کمک ها و حمایت ها از سوی کشورها به تبع آن انجام می شود؛ چه این که طی سال های مختلف همواره حوادثی مانند سوانح هوایی موجب جان باختن برخی از روسای جمهور، نخست وزیران و یا شخصیت های سیاسی شده است.

حوادث طبیعی و غیرطبیعی در اقصی نقاط جهان اتفاق می افتد و با توجه به نوع و شدت حادثه عملیات امدادرسانی از سوی کشورها انجام می شود. به رغم این که پیشرفت های زیادی در بخش امدادرسانی و عملیات امداد و نجات صورت گرفته و کشورها تمامی امکانات، تجهیزات و نیروهای امدادی مانند هلال احمر، اورژانس و … را در اختیار دارند اما برای تسریع در امر امداد و نجات در حداقل بازه زمانی، کشورهای همسایه به طور ویژه و همچنین سایر کشورها براساس نوع روابط  اعلام آمادگی کرده و تیم های امدادی خود را اعزام می کنند.

البته در چنین شرایطی  و براساس اصول پذیرفته شده بشردوستانه مردم در بسیاری از نقاط جهان فارغ از دین، مذهب، رنگ و نژاد به یکدیگر کمک می کنند.

در واقع حوادث و بلایا در اقصی نقاط جهان رخ می دهد که با توجه به شدت حادثه طبیعتا کشورها به سختی می توانند عملیات امدادرسانی را انجام دهند و واضح است که در این شرایط کشورها نیازمند کمک هم باشند.

از آنجایی که طی 100 سال اخیر سازمان های بشردوستانه مانند صلیب سرخ و هلال احمر ایجاد شده اند، مساله امداد رسانی در مقیاس جهانی از سوی کشورها در دستور کار قرار دارد حتی با وقوع چنین اتفاقاتی ولو در نقاط دور جهان، ضمن ابراز همدردی، کشورهای مختلف انواع کمک های خود را ارسال می کنند.

نمونه های بسیاری برای این قبیل حوادث وجود دارد، یکی از این موارد حادثه انفجار در بندر بیروت پایتخت لبنان است که با توجه به شدت حادثه کشورهای بسیاری از همان ساعات اولیه اعلام آمادگی کرده و کمک های خود را ارسال کردند. جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران نیز با استفاده از توان و ظرفیت خود اقدام به کمک رسانی کرد و یا زلزله وحشتناکی که در سال 2023 در ترکیه و بخش هایی از سوریه اتفاق افتاد و کشورهای مختلف از جمله ایران، آذربایجان، مجارستان، یونان و حتی از اروپا و… تیم های امدادی خود را اعزام و یا کمک های بشر دوستانه  ارسال کردند .

همچنین فاجعه غرق شدن زیردریایی اتمی «کورسک» (K-141 Kursk) روسیه یکی دیگر از این نمونه هاست که در جریان رزمایش در دریای بارنتز ارتباط با آن قطع شد که این زیردریایی حامل 118 سرنشین از جمله خدمه، افسران ستاد نیروی دریای یو متخصصان غی رنظامی کارخانه «داگ دیزل» روسیه بود.

با وجود پیدا شدن این زیردریایی، دستگاه های متخصص امدادرسانی نتوانستند به آن متصل شوند و چند روز بعد کشتی های نروژی به همراه دستگاه امدادرسانی انگلیسی به عملیات مربوطه پیوستند و غواصان نروژی توانستند دریچه بخش نهم زیردریایی اتمی کورسک را باز کرده و اجساد 115 نفر از سرنشینان از آب بیرون آورده شد.

با این وجود هر ساله شاهد چندین نمونه از این دست حوادث و متعاقب آن کمک دیگر کشورها به حادثه دیدگان هستیم و این سوانح اولین و آخرین نخواهند بود.

پایان خبر تفریحبار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کمک رسانی در بحران ها، شیوه ای مرسوم بین کشورها و همسایگان" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کمک رسانی در بحران ها، شیوه ای مرسوم بین کشورها و همسایگان"، کلیک کنید.