کنکور زیر سایه امنیت – تفریحبار

کنکور زیر سایه امنیت - تفریحبار

نوبت اول کنکور، فردا صبح برگزار می شود و به گفته مسیولان سازمان سنجش، امنیت برگزاری این آزمون که دغدغه مهم خانواده هاست با قدرت تامین خواهد شد. کارشناسان توصیه های مهمی برای آرامش داوطلبان در شب کنکور ارایه می کنند که اجرای آنها می تواند گام مهمی در رسیدن به موفقیت باشد.

به گزارش تفریحبار، متن پیش رو گزارش نور نیوز از آخرین وضعیت کنکور و امنیت آن و نکات مهمی است که داوطلبان در شب کنکور باید توجه کنند: کمتر از 24 ساعت دیگر نوبت اول کنکور 1403 در سراسر کشور آغاز می شود و یک میلیون و 152 هزار و 518 داوطلب برای ورود به دانشگاه باهم رقابت می کنند. دراین ماراتن 63 درصد زن و 37 درصد مرد حضور دارند و حضور نزدیک به دو برابری زنان نسبت به مردان یکی از نکات جالب کنکور سال جاری است. کنکور گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی و علوم انسانی صبح و هنر و زبان های خارجی عصر پنجشنبه، و گروه آزمایشی علوم تجربی صبح روز جمعه 7 اردیبهشت ماه در 412 شهر، 624 حوزه اصلی و 1993 حوزه فرعی برگزار خواهد شد. بیشترین داوطلبان مربوط به گروه آزمایشی علوم تجربی است و صبح روز جمعه 501 هزار و 810 داوطلب گروه علوم تجربی با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

بسیاری از داوطلبان و خانواده های آنها چشم به فردا دارند. سالها برای رسیدن این روز و به ثمر رسیدن تلاش شان لحظه شماری کرده اند و اکنون وقت آن است که نتیجه این زحمات به ثمر بنشیند. بسیاری از کارشناسان کنکور برای شب کنکور توصیه هایی از جنس آرامش دارند. توصیه هایی که  داوطلب و خانواده او با اجرای این توصیه ها می توانند نقش مهمی در کسب موفقیت داشته باشند. از سوی دیگر مسیولان سازمان سنجش اعلام کردند کنکوری ها مطمین باشند امنیت آزمون به طور کامل تامین می شود و به هیچ عنوان اجازه تقلب به هیچ کسی را نخواهند داد.

 مدیریت اضطراب شب کنکور

یکی از نکاتی که دانش آموزان در روز قبل از کنکور لازم است رعایت کنند این است که از مطالعه مطلب جدید اجتناب کنند . سعید حسینی مشاور آموزشی آموزش و وپرورش با تاکید بر  ضرورت کاهش اضطراب دانش آموزان  در روز قبل از کنکور می گوید :” خواب، تغذیه کافی و باکیفیت از عوامل مهار اضطراب است. دانش آموزان باید اهداف واقع بینانه برای خودشان را تعیین کنند و این را بدانند که کنکور یک مرحله از زندگی به حساب می آید و کل زندگی آنها نیست.» او  با اشاره به تاثیر نتایج 50  درصدی معدل تحصیلی سال سوم و چهارم دبیرستان دانش آموزان در رتبه کنکور گفت: «کنکور سراسری دو بار در سال برگزار می شود و اگر در نوبت اول به نتیجه دلخواه دست پیدا نکردید تیرماه فرصت دارید که جبران کنید.»

محمد کاربین مشاور تحصیلی هم توصیه های جالبی برای داوطلبان دارد. می گوید :« کاری به درجه سختی سوالات کنکور نداشته باشید. حتما می دانید که 50 درصد نتیجه کنکور شما به نمره امتحان نهایی شما ارتباط دارد. از سوی دیگر 50 درصد سوالات  کنکور هم به دروس پایه دوازدهم ارتباط دارد. بنابراین برای فردی که قصد موفقیت در کنکور 1403 را دارد، امسال فرصتی بسیار خوب فراهم است.»

بهبود مهارت مدیریت زمان

حتما می دانید که برای پاسخگویی به سوالات کنکور و امتحان نهایی، زمان محدودی دراختیار شماست. بنابراین باید به خوبی بتوانید زمان خود را مدیریت کنید و به حداکثر سوالات پاسخ دهید. تحقق این هدف درگرو داشتن مطالعه و تمرین زیاد است. فردا داوطلبان  گروه آزمایشی علوم ریاضی باید در 145 دقیقه دو دفترچه سوال را پاسخ بدهند. دفترچه شماره 1 شامل ریاضی با 40 سوال و 70 دقیقه زمان پاسخگویی و  دفترچه شماره 2 شامل فیزیک و شیمی با 65 سوال و 75 دقیقه زمان پاسخگویی. اما داوطلبان گروه آزمایشی علوم انسانی در 160 دقیقه باید به سوالات دو دفترچه پاسخ بدهند. دفترچه شماره 1 شامل ریاضی، زبان و ادبیات فارسی، علوم اجتماعی و روانشناسی با 80 سوال و 85 دقیقه زمان پاسخگویی و دفترچه شماره 2 شامل زبان عربی، تاریخ، جغرافیا، فلسفه منطق و اقتصاد با 80 سوال و 75 دقیقه زمان پاسخگویی.  داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی نیز در 180 دقیقه باید به سوالات سه دفترچه پاسخ بدهند. دفترچه شماره 1 شامل زیست شناسی با 45 سوال ،  دفترچه شماره 2 شامل فیزیک و شیمی با 65 سوال ودفترچه شماره 3 شامل ریاضی و زمین شناسی با 45 سوال . در کل باید به 155 سوال پاسخ بدهند. کمترین زمان پاسخگویی مربوط به داوطلبان رشته هنر است . داوطلبان گروه آزمایشی هنر باید در 115 دقیقه به 100 سوال یک دفترچه اختصاصی شامل درک عمومی هنر، درک عمومی ریاضی فیزیک و خلاقیت تصویری و تجسمی پاسخ بدهند.

در ابتدای آزمون 1 یا 2 دقیقه به خودتان فرصت بدهید و آزمون را به بخش های کوچک تر تقسیم کنید و تصمیم بگیرید که به هر بخش چقدر زمان اختصاص می دهید. برنامه خود را بر اساس مدت زمانی که برای پاسخ دادن به سوالات طول می کشد، تنظیم کنید. فراموش نکنید که در پایان آزمون، چند دقیقه را برای مرور جواب های خود درنظر بگیرید. برای سوالات مختلف، بیشتر از آن چه که برنامه ریزی کرده اید، زمان صرف نکنید. شاید وسوسه انگیز باشد که چند دقیقه بیشتر برای حل یک معادله ریاضی، فیزیک یا شیمی وقت بگذارید، اما به یاد داشته باشید که انجام این کار، زمان شما را برای پاسخ دهی به سوالات دیگر کوتاه می کند. با سوالاتی شروع کنید که به پاسخ دهی صحیح آن ها اطمینان بیشتری دارید. شروع کردن با بخشی از آزمون که احساس می کنید به خوبی می توانید به سوالات آن بخش پاسخ دهید اقدامی هوشمندانه در مدیریت زمان در کنکور است. وقتی که جواب دادن به سوالات آسان و راحت تمام شد، اکنون وقت آن رسیده است که به سراغ سوالات سخت و دشوار بروید. به یاد داشته باشید که برای پاسخ دادن به این سوالات نیز باید مدیریت زمان در کنکور را جدی بگیرید. اگر در مورد یک سوال به این نتیجه رسیده اید که برای شما قابل حل نیست، آن را رها کنید و سراغ سوال بعدی بروید.

 امنیت کنکور تضین شده است

بعد از اتفاق هایی که در کنکور سال های 1399 و 1400 رقم خورد و به گفته رییس سازمان سنجش برخی از داوطلبان با تقلب در کنکور وارد دانشگاه شدند بسیاری از خانواده ها نسبت به این موضوع نگران هستند. در این میان افراد سودجو نیز با راه اندازی کانال هایی در فضای مجازی تحت عنوان فروش سوالات کنکور، داوطلبان را ترغیب می کنند با عضویت در این کانال ها و پرداخت پول به راحتی از سد کنکور عبور کنند. چنین تبلیغات و فعالیت هایی طبعا آرامش ذهنی داوطلبان و امنیت روانی خانواده ها را ازبین می برد.  سوداگران با راه اندازی کانال های مختلف در فضای مجاز ی مدعی انتشار سوالات می شوند و پول هنگفتی هم به جیب می زنند.

محمد حسین حاجیلوقایم مقام سازمان سنجش آموزش کشور چند روز قبل  در همایش ملی تبیین ابعاد اجرایی و حفاظتی نوبت اول آزمون سراسری سال 1403 با بیان اینکه داوطلبان کنکور اطمینان داشته باشند که امنیت آزمون به طور کامل برقرار می شود، گفت: «تاکنون بیش از 3000 نفر در جلسات مختلف آمورشی حفاظت آزمون شرکت کرده اند و موضوع امنیت قبل، حین و بعد از آزمون برای تمام عوامل اجرایی و حفاظتی تبیین شده است.» قایم مقام سازمان سنجش آموزش کشور هم تاکید کرد: «در زمان خروج سوالات از قرنطینه اصلی تا رسیدن بسته های سوالات به مخازن اصلی محل برگزاری آزمون مانند دوی 400 متر است و همه عوامل ملزم هستند در هوشیاری کامل قرار داشته باشند. در واقع برای این بخش سه لایه حفاظتی و یک لایه جدید یعنی لایه چهارم حفاظتی در نظر گرفته شده است که اجرای این لایه های حفاظتی در شهرهای بزرگ تا دورافتاده ترین مراکز آزمون یکسان است. هیچ داوطلبی حق بردن گوشی موبایل یا وسایل ارتباطی به محل آزمون ندارد . با استفاده از دستگاه های سیگنال یاب در حوزه های امتحانی و همچنین بازرسی بدنی داوطلبان با دستگاه های الکترونیکی اجازه ورود دستگاه ارتباطی به محل آزمون داده نخواهد شد.»

 بازداشت 20 کلاهبردار فروش سوالات کنکور

این روزها اگر سری به فضای مجازی بزنید بازار کلاهبرداری فروش سوالات کنکور همچنان داغ است. افراد سودجو با ادعای اینکه چند ساعت قبل از شروع آزمون کنکور می توانند سوالات را در اختیار داوطلبان قرار بدهند از آنها می خواهند که عضو کانال شان بشوند و مبلغ درنظر گرفته شده را به شکل رمز ارز به حسابی که اعلام می کنند واریز کنند. پلیس فتا با رصد این کانال ها تا امروز 20 کلاهبردار فروش سوالات کنکور را شناسایی و بازداشت کرده است.  سردار وحید مجید رییس پلیس فتای فراجا روز گذشته گفت: « با انجام اقدامات اطلاعاتی، عملیاتی و رصدهای تخصصی بالغ بر 300 نشانگاه مجرمانه مورد شناسایی قرار گرفته که از این تعداد 80 مورد اقدام عملیاتی شد و 20 نفر از مدیران و گردانندگان اصلی این صفحات، کانال و اکانت که مدعی فروش و واگذاری سوالات کنکور سراسری سال  1403 با قبولی تضمینی در کنکور و آزمون و یا واگذاری ادوات تقلب افزار بودند دستگیر شده و برای سیر مراحل قانونی پرونده شان به مرجع قضایی ارجاع شدند.»

 سردارمجید با اشاره به اینکه اقدامات لازم برای شناسایی سایر مجرمان ادامه دارد افزود : «با رصدهای انجام شده و تحلیل روش های کلاهبرداری آنها  مشخص شد دریافت رمز ارز و مسکوکات طلا و سکه از روش های دریافت وجوهات از سوی مجرمان است. تا کنون در این رابطه بالغ بر 60 میلیارد ریال معادل رمز ارز و تعداد 50 قطعه انواع سکه طلا از این افراد کلاهبردار، کشف و ضبط شده است.»

وی با اشاره صریح به این موضوع که تا کنون هیچگونه نمونه سوال از متهمان و مجرمان مرتبط با کنکور سراسری 1403  کشف نشده است، گفت: «یکی از شگردهای این افراد واگذاری نمونه سوالات ادوار گذشته است و این افراد کلاهبردار در بسیاری از موارد پس از دریافت وجوهات از پاسخگویی به متقاضیان و مالباختگان امتناع می کنند.»

ماجرای تخلف و تقلب در کنکورها چیزی نیست که قابل انکار باشد اما نباید در میزان و گستردگی آن اغراق کرد. سال گذشته مناقشه ی میان سازمان سنجش و دیوان عدالت اداری بر سر بازگشت دانشجویان شبهه دار پیش آمد که حتی به استعفای رییس سازمان سنجش نیز منتهی شد که البته مورد پذیرش قرار نگرفت. با تمام این اوصاف باید دانست که رفع مجاری بروز تخلف و تقلب در مهم ترین و سرنوشت سازترین آزمون علمی کشور، شرط نخست در تامین امنیت روانی خانواده ها و داوطلبان است. تمهید شرایط ایده آل برای برگزاری یک کنکور کاملا سالم و ایمن، وظیفه ذاتی نهادهایی همچون وزارت علوم، سازمان سنجش، نهادهای انتطامی و امنیتی و اطلاعاتی است.  

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کنکور زیر سایه امنیت – تفریحبار" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کنکور زیر سایه امنیت – تفریحبار"، کلیک کنید.