اتصالات پلی اتیلن و کاربردهای آن

پیش از ظهور لوله و اتصالات پلی اتیلن، سیستم های لوله کشی، تنها با استفاده از لوله فلزی و اتصالات آن طراحی و اجرا می شدند. اگرچه محصولات فلزی همچنان پرکاربرد هستند، اما در برخی موارد که خطر خوردگی و زنگ زدگی وجود دارد، استفاده از آن ها مقرون به صرفه نخواهد بود. ضمن آن که در این موارد، عمر و استحکام خطوط لوله کشی کاهش می یابد. به دلیل وجود این محدودیت ها، لوله های پلی اتیلن در سال 1950 میلادی، ساخته و به بازار عرضه شدند.

مشخصات تماس با کارشناسان پایپ تهران

پایپ تهران به عنوان یکی از برترین مجموعه‌های بازرگانی کشور از سال ۱۳۸۰ فعالیت خود را با هدف تأمین، تجهیزات و تاسیسات صنعتی و ساختمانی آغاز نمود و در بیش از دو دهه فعالیت خود توانست بخش وسیعی از نیازمندی‌های صنایع مختلف کشور از قبيل صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، تأسیسات سرمایشی و گرمایشی ساختمان، صنایع غذایی

آدرس تهران ،چهار راه گلوبندک خیام شمالی روبروی دادگاه جرائم اقتصادی پلاک928 (بازار تهران)
تلفن1 2155699825
تلفن2 2155699826
تلفن3 2155610448
تلفن4 2155610449

به دلیل ویژگی های این محصولات، استفاده از آن ها به سرعت فراگیر شد. همچنین، تاسیسات لوله کشی پلی اتیلن، مزایایی نسبت به سایر تاسیسات پلیمری از جمله لوله و اتصالات پلیکا دارند. یکی از این مزیت ها، مقاومت بسیار بالاتر پلی اتیلن نسبت به پلیکا است. در ادامه این مطلب، به بررسی ویژگی های این تجهیزات و دیگر موارد مرتبط با آن ها خواهیم پرداخت.

اتصالات پلی اتیلن و کاربردهای آن

لوله و اتصالات پلی اتیلن چیست؟

پلی اتیلن یا PE، ماده ای است که از پلیمریزاسیون مونومرهای اتیلن، تولید می شود. این ماده در گروه مواد گرمانرم قرار دارد و از خاصیت ترموپلاست برخوردار است. بنابراین با ذوب کردن، می توان آن را در اشکال مختلف طراحی و تولید کرد. انواع پلی اتیلن، با چگالی های مختلف موجود است که کاربردهای متفاوتی دارند.

برای تولید لوله و اتصالات پلی اتیلن، عموما از دو ماده PE80 و  PE100 استفاده می شود. به دلیل مقاومت این لوله و اتصالات در برابر مواد شیمیایی و آلی، از آن ها برای انتقال سیالاتی همچون آب شرب، مایعات سمی و خورنده، پساب و گازهای سمی استفاده می شود. از دیگر کاربردهای لوله های پلی اتیلن، می توان به شبکه های گاز رسانی، شبکه آبیاری تحت فشار، سیستم های انتقال فاضلاب صنعتی و پوشش کابل های مخابراتی و فیبر نوری اشاره کرد.

مشخصات فنی لوله و اتصالات پلی اتیلن

مشخصات فنی لوله و اتصالات پلی اتیلنی، با توجه به نوع آن ها، متفاوت است. روش نصب، نوع اتصال، ابعاد و قطر لوله مورد نیاز، فشار کاری، و مواردی از این دست، تعیین کننده مشخصات فنی نهایی این لوله و اتصالات هستند. همچنین گرید لوله های پلی اتیلن نیز متفاوت است. گرید بیشتر محصولات پلی اتیلن موجود در سایت پایپ تهران، PE100 است. ضمن آن که فشار قابل تحمل این لوله و اتصالات Pn6، Pn10و Pn16 است. در ادامه به بررسی ویژگی ، مزایا و معایب این محصولات می پردازیم.

مزایای لوله پلی اتیلن

مزایای لوله پلی اتیلن، شامل موارد زیر است:

– سبک بودن

– انعطاف پذیری بالا برای پیشگیری از شکستگی

– مقاومت در برابر نفوذپذیری مواد شیمیایی

– ایمنی و ضریب اطمینان بالا

– طول عمر بالا، از 50 سال تا 100 سال

– هزینه کمتر نسبت به لوله فلزی

– هزینه نگهداری کمتر

– افت فشار کمتر در سیستم های لوله کشی

– نصب آسان و آب بندی مناسب

– داشتن قابلیت بازیافت

– مقاومت بالا در برابر ضربه

– مقاومت در برابر خوردگی الکترولیتی

– خصوصیات هیدرولیکی مناسب

معایب لوله پلی اتیلن

در کنار مزایای بسیاری که لوله های پلی اتیلن دارند، می توان معایب زیر را نیز برشمرد:

– در صورت حمل و نقل نامناسب، این لوله ها دچار خراش و بریدگی های عمیق می شوند.

– برخی مواد نفتی مانند بنزین، گازوییل و نفت و مواد شیمیایی مانند الکل ها، هالوژن ها و آروماتیکها، بر روی این لوله ها اثرات سوء دارند.

– در اثر انتقال آب کلردار با این لوله ها، عمر مفید آن ها کاهش خواهد یافت.

ویژگی های اتصالات پلی اتیلنی

  • یکی از مهم ترین ویژگی ها و مزیت هایی که می توان در مورد اتصالات پلی اتیلن عنوان کرد، سرعت بالا در نصب است.
  • از دیگر ویژگی های این اتصالات، مقاومت بالای آنها در برابر شکستگی و ترک خوردگی ناشی از فشارهای وارد شده از بیرون است.
  • این اتصالات در مقابل خوردگی و ساییدگی مقاومت بالایی دارند، به همین دلیل می توان عمر مفید و طولانی برای آنها درنظر گرفت.
  • این اتصالات در برابر مواد شیمیایی همچون اسید و باز نیز مقاومت بالایی از خود نشان می دهند.
  • هزینه پایین در اجرا و نصب نیز از دیگر ویژگی ها و مشخصات این نوع اتصالات است که بسته به شرایط می تواند بسیار جالب توجه و مهم به نظر آید.
  • در مناطقی که جزء مناطق زلزله خیز هستند این اتصالات دوام و پایداری زیادی از خود نشان می دهند و در برابر ارتعاشات حاصله از زلزله بسیار مقاوم می باشند.
  • برای حمل این قطعات به دلیل کم بودن وزن و سبکی، نیازی به ماشین آلات سنگین نیست.
  • معمولا این قطعات توسط حیوانات موذی مورد حمله واقع نمی شوند؛ زیرا هیچ گونه ماده مغذی در آنها وجود ندارد.
  • این لوله ها مزیت های زیادی دارند و به همین دلیل، امروزه در بسیاری از تاسیسات از جمله شبکه های لوله کشی روستایی و شهری و حتی صنایع به وفور مورد استفاده قرار می گیرند.
  • از این لوله ها در زمین های کشاورزی به وفور استفاده می کنند. به خصوص در رو ش های آبیاری به صورت بارانی و قطره ای این نوع اتصالات کارایی بالای از خود نشان می دهند.

مشخصات ساختاری و چگونگی نشانه گذاری اتصالات پلی اتیلن

مطابق با استاندارد ملی INSO 14427-3 نشانه گذاری تمام اتصالات پلی اتیلن باید کاملاً خوانا و به شکل دایمی حک شود؛ به طوری که در اثر حمل و نقل، قرار گرفتن در شرایط جوی متفاوت، انبار شدن، نصب در داخل شبکه و استفاده در پروژه، خوانایی آن ها دست خوش تغییر نشود.

نشانه گذاری نباید به گونه ای انجام شود که موجب شروع ترک در اتصال یا نواقصی شود که الزامات استاندارد را زیر سوال ببرد. همچنین نشانه گذاری ها باید به گونه ای باشد که بدون بزرگنمایی هم، به راحتی بر روی اتصال قابل خوانش باشد. در ضمن، در حداقل طول نری اتصال پلی اتیلن، نباید هیچ گونه نشانه گذاری به چشم بخورد.

قیمت اتصالات پلی اتیلن

اتصالات پلی اتیلن تزریقی در مقایسه با سایر اتصالات پلی اتیلن، از قیمت پایین تری برخوردار هستند. اصولاً اتصالات تزریقی، به صورت از پیش برنامه ریزی شده، تولید و در انبار کارخانه های تولیدکننده نگهداری می شوند. از آنجایی که این اتصالات پلی اتیلن ثبات قیمت بیشتری دارند، تهیه و ارایه لیست قیمت توسط فروشندگان، کار سختی نخواهد بود. نظر به اینکه تولید اتصالات پلی اتیلن دست ساز (مایتری) و برنچی، مستلزم استفاده از لوله پلی اتیلن است، قیمت این اتصالات رابطه مستقیم با قیمت لوله دارد.

تهیه و تولید اتصالات پلی اتیلن دست ساز، مطابق با اندازه ها، مشخصات، نقشه و سفارش درخواستی مشتری انجام می شود؛ به همین خاطر برای دریافت لیست قیمت و زمان تحویل، معمولاً باید به طور مجزا برای هر پروژه با واحد فروش هماهنگی های لازم انجام شود. اما به طورکلی، قیمت اتصالات پلی اتیلن دست ساز و برنچی پایین نیست. همان طور که می دانیم در گذشته، تولید اتصالات الکتروفیوژن با کیفیت در سایزهای بالا در داخل ایران امکان پذیر نبوده است. به همین جهت، مجبور بودیم برای در اختیار داشتن این اقلام از واردات بهره ببریم. این مسیله موجب می شد که قیمت این اتصالات رابطه مستقیم با نرخ ارز داشته و بالاترین میزان قیمت و البته تغییر را در لیست قیمت اتصالات پلی اتیلن به خود اختصاص دهد.

اما امروزه با توجه به پیشرفت هایی که در زمینه تولید این اتصالات در داخل ایران اتفاق افتاده، لیست قیمت آن ها کاملاً منطقی شده و فقط کمی بالاتر از لیست قیمت اتصالات تزریقی قرار می گیرد. اگرچه اتصالات پلی اتیلن پیچی در اندازه های کوچک و فشارهای کاری پایین تولید می شوند اما قیمت آن ها خیلی بالاست و در مقایسه با سایر اتصالات پلی اتیلن هم سایز خود، در رده بالاتری قرار می گیرند. قیمت اتصالات سریع پایین نیست و فقط از اتصالات پیچی ارزان تر هستند.

نکته قابل توجه این است که، هر چه میزان سفارش بیشتر باشد، طبیعتاً تخفیف بیشتری را می توان منظور کرد. هرچند که قیمت اتصالات کاملاً مشخص است.

در بخش قیمت اتصالات پلی اتیلن از دپارتمان فروش پایپ تهران می توانید قیمت اتصالات را به صورت دقیق و هفتگی دریافت نمایید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اتصالات پلی اتیلن و کاربردهای آن" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی, کسب و کار ایرانی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اتصالات پلی اتیلن و کاربردهای آن"، کلیک کنید.